Naprawa łąkotki jak placebo

| Medycyna
deovolenti, CC

Fińscy naukowcy poddali w wątpliwość sens przeprowadzania jednej z najpopularniejszych operacji kolana. Każdego roku w USA wykonuje się artroskopowych 700 000 zabiegów naprawy łąkotki. Tymczasem na łamach New England Journal of Medicine ukazał się arktykuł, którego autorzy twierdzą, że wielu pacjentom zabieg ten nie pomaga, a odczuwane zmniejszenie bólu to jedynie efekt placebo. Profesor David Felson z Boston University, który nie był zaangażowany w badania fińskiego zespołu przypomina, że prowadzono wiele badań, w tym i to, podczas których chirurdzy sprawdzali czy podczas artroskopii cokolwiek naprawiono i wynik wszystkich badań był taki sam: nie naprawiono niczego.

Do najnowszych badań wybrano grupę pacjentów w wieku 35-65 lat u których stwierdzono zerwanie łąkotki oraz ból trwający co najmniej 3 miesiące. U wszystkich wykonano artroskopię zwiadowczą. U 70 pacjentów usunięto zniszczoną część łąkotki, a u 76 pacjentów nie zrobiono niczego. Jednak i u jednych i u drugich pacjentów chirurg używał takich samych narzędzi i wykonywał takie czynności, jakie są wykonywane przy procedurze chirurgicznej. Pacjentom nie powiedziano, czy kolano zostało naprawione czy też nie.

Po zabiegach - zarówno tych prawdziwych jak i udawanych - u obu grup wystąpiła poprawa. Co więcej pacjenci z grupy, u której nie wykonywano naprawy, informowali o zmniejszeniu się bólu w niemal tak dużym stopniu, jak pacjenci, u których przeprowadzono zabieg. Średnia poprawa u obu grup wyniosła 20-30 punktów w 100-stopniowej skali bólu. Pacjenci z obu grup byli zadowoleni z przeprowadzonych działań. W grupie na której prowadzono prawdziwy zabieg aż 77% wyraziło zadowolenie z jego przebiegu, a w grupie, gdzie zabiegu nie było, zadowolonych było 70% osób. O zmniejszeniu bólu informowało 89% z grupy na której przeprowadzono zabieg i 83% z drugiej grupy. Niemal wszyscy (93% z grupy, która przeszła zabieg i 96% z tych, którzy nie przeszli) stwierdzili, że chętnie poddaliby się kolejnej podobnej procedurze.

Spodziewam się głosów oburzenia ze strony ortopedów. To najczęściej wykonywana procedura ortopedyczna. Nie sądzę by ludzie byli zadowoleni z tego, że ktoś pokazał, iż procedura którą wykonują nie jest w niczym lepsza od udawanego zabiegu. Ale cóż mogę zrobić. Takie są fakty - mówi autor studium doktor Teppo Jarvinen z Centralnego Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach.

Naukowcy przestrzegają jednak przed generalizowaniem wyników. Profesor Felson uważa, że artroskopia łąkotki może być pomocna w przypadku pacjentów, którzy nagle ją zerwali. Jednak tam, gdzie ból kolana rozwija się stopniowo najlepszym rozwiązaniem jest fizjoterapia i przyjmowanie środków przeciwzapalnych.

łąkotka artroskopia placebo zabieg chirurgiczny