Skuteczny na 7 kilometrów
DARPA poinformowała, że w ramach projektu Excalibur przeprowadziła udaną próbę lasera bojowego, który trafił w cel znajdujący się w odległości 7 kilometrów. Sukces osiągnięto dzięki nowemu podejściu do projektowania tego typu urządzeń.
Lasery o dużej mocy, a takie są potrzebne wojskowym, borykają się z grupą problemów określanych wspólnym mianem SWaP. Mowa tutaj o ich wymiarach, wadze i zapotrzebowaniu na energię (Size, Weight and Power). Do tego dochodzą jeszcze kłopoty z wykorzystaniem laserów w praktyce. Atmosfera ma różną gęstość, nie jest jednorodna, pozostaje w ciągłym ruchu. Te wszystkie czynniki prowadzą do rozproszenia światła lasera, a zatem do osłabienia jego mocy. Skonstruowanie stosunkowo niewielkiego, lekkiego i energooszczędnego lasera, który mógłby niszczyć cele na duże odległości jest poważnym wyzwaniem.
Amerykanie skonstruowali laserową macierz (optical phased array – OPA), w skład której wchodzą trzy moduły zbudowane z 7 laserów każdy. Średnica pojedynczego modułu wynosi zaledwie 10 centymetrów, całość jest zatem niezwykle mała i lekka.
Dzięki modułowej budowie system jest skalowalny i – co najważniejsze – niemal idealnie radzi sobie z turbulencjami atmosferycznymi. Jest w stanie korygować je lepiej niż inne opracowane dotychczas urządzenia. Dzięki odpowiednim niezwykle szybkim algorytmom OPA jest w stanie dostosować się do bieżących warunków atmosferycznych tak, by do celu dotarła wiązka o jak największej mocy. Co więcej, wykazano, że konstrukcja taka poradzi sobie z zawirowaniami powietrza, z którymi miałaby do czynienia w sytuacji, gdyby została zamontowana na pokładzie samolotu.
Celem projektu Excalibur jest opracowanie bojowego lasera o mocy 100 kilowatów, który będzie 10-krotnie lżejszy i mniejszy niż inne tego typu urządzenia.
Prace DARPA posłużą nie tylko wojskowym. Dzięki temu, że specjaliści skupiają się na takich problemach jest rozmiary, waga czy warunki atmosferyczne, doświadczenia zdobyte przy Excaliburze posłużą też budowie doskonalszych laserów komunikacyjnych czy laserów wykorzystywanych do pomiarów czy identyfikowania obiektów.
Komentarze (1)
tommy2804, 15 marca 2014, 17:28
Chodzi tutaj przede wszystkim o zastosowania militarne, inne są jakby przy "okazji".