Laser na drony

| Technologia
TheAlienessGiselaGiardino

US Navy chce mieć do dyspozycji niewielki przenośny system laserowy zdolny do przechwytywania i niszczenia dronów przeciwnika. System ma służyć operującym na lądzie jednostkom Marines.

Okręty wojenne są wyposażone w najróżniejsze systemy obrony, jednak niewykluczone, że i one mogłyby korzystać z takiego systemu. Strzelanie do niewielkiego drona z wartej setki tysięcy dolarów broni rakietowej mija się z celem. Ponadto jednostki operujące na lądzie nie mogą być chronione przez okręt.

Dlatego Office of Naval Research rozpoczęło program Ground-Base Air Defense Directed Energy on the Move. W jego ramach ma powstać działo laserowe o wadze poniżej 1133 kilogramów, które będzie można montować na pojazdach Humvee lub porównywalnych. Minimalna moc działa ma wynieść 25 kilowatów, z możliwością przyszłego przeskalowania do 50 kW. Urządzenie musi być w stanie przez 2 minuty emitować impuls o pełnej mocy. Działo ma pracować w każdych warunkach i zapewniać bezpieczeństwo zarówno w terenie bagnistym, jak i na pustyni.

Opisane wymagania są niezwykle ambitne, jednak możliwe do spełnienia. Podobne działa istnieją, ale są montowane na okrętach wojennych. Tam nie ogranicza ich ani ciężar, ani pobór mocy. W przypadku lasera montowanego na samochodzie największym problemem będzie zapewnienie mu odpowiedniej ilości energii. Tym bardziej, że US Navy chce, by w ciągu 20 minut po oddaniu strzału działo było naładowane w 80%. Problemem będzie zatem zarówno dostarczenie mu energii, jak i jego chłodzenie czy też bezpieczne poruszanie się z takim urządzeniem na samochodzie.

laser dron US Navy Marines