Mocne lusterko
Choć stosowanie przez armię laserów bojowych wysokiej mocy jest raczej zagadnieniem teoretycznym, już powstaje materiał umożliwiający ochronę przed taką bronią. Badania prowadzone w ośrodku China Lake Naval Warfare Center mają doprowadzić do powstania tarczy nie tylko dla najdroższych machin bojowych, jakimi są okręty, ale też drobniejszego sprzętu, a nawet żołnierzy. Podstawą nowej technologii obronnej są tzw. metamateriały. Wykonane z nich osłony będą w stanie odbijać promienie lasera dzięki ujemnemu współczynnikowi załamania światła. Rozmiary struktur decydujących o właściwościach "tarczy" mają być na tyle małe, aby zabezpieczenie było skuteczne w wypadku każdego niemal typu lasera. Naukowcy rozważają zastosowanie kompozytu składającego się z trzech warstw o klasycznych właściwościach oraz umieszczonych między nimi metamateriałów. "Przekładaniec" ma niewiele ważyć i być na tyle cienki, by możliwe było jego powszechne użycie. Mimo że wspomniane badania mają zapewnione finansowanie, pomysłodawcy nietypowej tarczy wiedzą, że czeka ich trudne zadanie. Ciekawe, czy zdążą je wykonać, zanim lasery dołączą do standardowego uzbrojenia jednostek wojskowych świata.
Komentarze (1)
wilk, 29 lutego 2008, 17:46
A co z energia kinetyczną wywołaną trafieniem promienia na przeszkodę (statek/instalacja naziemna/człowiek)? Bojowe lasery do zniszczenia poszycia okrętu będą wymagały ogromnych mocy. Perspektywa laserowych satelitów czy też satelitów z lustrami odbijającymi i naziemnych instalacji laserowych z lustrami skupiającymi na nich promień (coś jak rozwinięcie projektu niszczenia rakiet balistycznych promieniami lasera) jest jednak dalekoidąca i mocno kontrowersyjna (nijak określić taką instalację jako obronną a dochodzi tu jeszcze poważny problem z rozpraszaniem promienia w atmosferze), żeby nie powiedzieć nawet czysto fantastyczno-naukowa. Znacznie bliższą perspektywą są instalacje na pojazdach naziemnych i lotniczych. O ile wydaje mi się, że ręczne lasery jeszcze długo nie osiągną wystarczającego współczynnika moc/ciężar to wspomniane urządzenia na pojazdach byłyby w stanie osiągnąć wartość bojową już za kilka dekad.
Stąd pierwotne pytanie... Skoro w ujęciu falowym światła (promieniowania) dojdzie do ujemnego załamania i niejako ominięcia obiektu w wybranym zakresie fal (całego pasma i tak nie da się ugiąć - wymagałoby to nieskończenie małych struktur metamateriałowych), to co się dzieje z energią kinetyczną promienia związaną z jego gęstością (vide eksperymentalne silniki wykorzystujące laser jako napęd - dysk unoszący się nad impulsowym laserem)?
Jak dla mnie przyszłość metamateriałów w zakresie bojowym to droga w kierunku rozszerzenia technologii Stealth, także w ujęciu kamuflażu osobistego.