Antena jak łata
Europejska Agencja Kosmiczna i fińska firma Patria Aviation Oy stworzyły elastyczną antenę z włókien sztucznych. Można ją przyszywać do ubrania i wykorzystywać do osobistej komunikacji satelitarnej.
W ramach projektu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems 5) opracowano kompletny proces produkcyjny, od etapu wyboru materiału po wytworzenie i sprawdzenie anteny. W efekcie otrzymano urządzenie, które wygląda jak część ubioru i może łączyć się z sieciami Iridium i GPS. System telefonii satelitarnej Iridium umożliwia dwustronną komunikację głosową oraz pozwala centrali na precyzyjne określenie położenia rozmówcy.
Nie trzeba dodawać, jak bardzo tego typu antena przyda się wojskowym, naukowcom, służbom ratowniczym czy turystom.
Komentarze (10)
Przemek Kobel, 29 września 2009, 13:18
Nie ma to jak promiennik mikrofalowy w pobliżu co cenniejszych organów wewnętrznych.
mikroos, 29 września 2009, 13:28
Przynajmniej będą ogrzewały np. polarników
waldi888231200, 29 września 2009, 16:08
Czy to aby nie satelity Billa .
Do ucha przy czytaniu kolejnej wiadomości:
http://www.youtube.com/watch?v=5AfTl5Vg73A&feature=related
Tolo, 29 września 2009, 23:26
Nie wiem ale to chyba nic specjalnie nowego od x lat stosuje się pasywne rfid naklejane na ciuchach w sklepach jako zabezpieczenie przeciw wynoszeniu to właśnie miedzy innymi taka antena.
Z 20 lat temu wujo miał w wartburgu antenę nalepiona na szybę
mikroos, 29 września 2009, 23:35
I pewnie komunikował się tą anteną z satelitą? Jeśli twierdzi, że tak, to nie powinien wsiadać do samochodu tak mocno pijany
Tolo, 29 września 2009, 23:52
Antena to antena a to z skąd pochodzi sygnał który się na niej wy indukuje to sprawa co najmniej drugorzędna. To tylko kwestia zestrojenia anteny a odpowiednią częstotliwość i ewentualnej dalszej obróbki sygnału.
Sygnały z satelity można równie dobrze odbierać na zwykłym radiu, pewnie nawet samochodowe z antena naklejoną na szybie by się nadało, jak by ktoś na tej częstotliwości nadawał.
http://pl.wikipedia.org/wiki/NOAA_(satelita)
Jako ciekawostka
mikroos, 29 września 2009, 23:54
Tyle, że tu mamy jeszcze nadawanie. A to już jest znacznie bardziej skomplikowana sprawa.
Tolo, 30 września 2009, 11:44
Z technicznego punktu widzenia nie bardzo.
A aparat irydium nie legitymuje się jakimiś kosmicznymi mocami doprowadzonymi do anteny czy wypromieniowanymi, jeśli potrafi działać na krótkiej antence przy urządzeniu to na jakiejś naszytej dokładnie tak samo. Tu nie ma żadnego cudu.
A GPS jest jedno kierunkowy.
mikroos, 30 września 2009, 16:05
Kurde, gdybyś Ty wynalazł chociaż połowę tego, co uważasz za rzeczy oczywiste, to byłbyś co najmniej milionerem ;D Tylko dlaczego świat jest zawsze pełen takich, dla których wszystko jest oczywiste i proste dopiero wtedy, gdy zostanie wynalezione?
Przemek Kobel, 30 września 2009, 16:33
Potrzebnej do tego teorii uczyli już za czasów misji Apollo. Nawet u nas studenci rozwiązywali sobie równania opisujące odbiór sygnału, który jest słabszy od zakłóceń, a potem projektowali obwód na podstawie uzyskanego rozwiązania. Duże halo polega na tym, że "ekstremalna" technologia sygnałowa stała się powszechna w sprzęcie elektronicznym (SATA, PCIE, łącza szeregowe w chipsetach AMD i intela - hypertransport i tym podobne, WIFI, nowsze USB, nowsze firewire...).