Rekordowy listopad

| Nauki przyrodnicze
NOAA

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) poinformowała, że ubiegły miesiąc był najcieplejszym listopadem od 1880 roku, kiedy to dokonywane są szczegółowe pomiary temperatur. NOAA doszła do takiego wniosków po uśrednieniu globalnych pomiarów temperatury nad lądami i wodami.

Średnia temperatura dla listopada była o 0,78 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia dla całego XX wieku, która wynosi 12,9 stopnia. Temperatura nad lądem była o 1,43 stopnia wyższa od średniej wynoszącej 5,9 stopnia, a nad oceanami o 0,54 stopnia Celsjusza wyższa od średniej wynoszącej 15,8 stopnia. Był to już 37. kolejny listopad, w którym temperatura była wyższa niż średnia XX-wieczna.

NOAA

NOAA dodaje, że ostatnie 28 lat jest cieplejszych od średniej. Ostatnim listopadem, w którym temperatura była niższa od średniej był ten z roku 1976. Natomiast ostatnim miesiącem, w którym temperatura była niższa od średniej był luty 1985 roku - oświadczyła agencja. W listopadzie szczególnie wysokie temperatury zanotowano w niektórych częściach Rosji, Indii i Oceanu Spokojnego. Temperatury poniżej średniej panowały w częściach Australii i Ameryki Północnej. Nigdzie nie zanotowano rekordu zimna.

listopad temperatura średnia