Odkryto nową funkcję łożyska

| Nauki przyrodnicze
University of Manchester

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze ujawnili nową funkcję łożyska. Odkryli miejsca, w których w tygodniach następujących po utworzeniu serca przechowywany i stopniowo uwalniany jest tlen dla zarodka.

Badanie opisane na łamach pisma Placenta pokazuje, jak wczesne łożysko radzi sobie z dostarczaniem tlenu w 2. i 3. miesiącu ciąży, gdy stopniowo przejmuję tę rolę od pęcherzyka żółtkowego.

Brytyjczycy wykazali, że podczas wzrostu łożyska tworzy się grupa komórek macierzystych, z których różnicują się prymitywne czerwone krwinki. Komórki te potrafią się gromadzić i przechowywać tlen przy jego niskim stężeniu w miejscu implantacji.

W ich kierunku stopniowo rosną naczynia krwionośne, co prowadzi do uwalniania przenoszących tlen erytrocytów do zarodka. Dostawy utrzymują się do końca 3. miesiąca ciąży, gdy do rozwijającego się łożyska dociera matczyna krew (zwiększa się wtedy skuteczność wymiany gazowej).

Jak podkreśla prof. John Aplin, postęp w badaniach embriologicznych był możliwy dzięki zastosowaniu nowej techniki obrazowania próbek z banków tkanek.

łożysko tlen dostarczanie zarodek komórki macierzyste prymitywne czerwone krwinki pęcherzyk żołtkowy serce John Aplin