Rodzina i więzy społeczne pomagają żyć dłużej

| Nauki przyrodnicze
mape_s (Marieke IJsendoorn-Kuijpers), CC

Duże rodziny i silne więzi społeczne pomagają zwierzętom żyć dłużej.

W ramach dużego badania samic makaków królewskich (Macaca mulatta) naukowcy z Uniwersytetu w Exeter zauważyli, że w przypadku tych, które miały dużo bliskich żeńskich krewnych, średnia długość życia była większa. Efekt zmniejszał się z wiekiem, co wg Brytyjczyków, sugeruje, że starsze samice uczyły się odnajdować w środowisku społecznym, co redukowało ich potrzebę więzów społecznych.

Brytyjczycy, a także ich współpracownicy z Uniwersytetów Portoryko i Pensylwanii, posłużyli się danymi z 21 lat. Dotyczyły one 910 dorosłych samic makaków z Portoryko.

Nasze badanie stanowi poparcie dla idei, że więzy społeczne sprzyjają przeżyciu. Tym samym dołącza ono do coraz większej liczby dowodów i wskazówek, które pomagają wyjaśnić, czemu zwierzęta są społeczne - podkreśla dr Lauren Brent.

Autorzy publikacji z pisma Proceedings of the Royal Society B posłużyli się żeńskimi krewnymi jako wskaźnikiem więzi społecznych i stwierdzili, że każda dodatkowa krewna zmniejszała ryzyko zgonu w ciągu roku samicy w średnim wieku aż o 2,3%.

Co ciekawe, dla starszych samic więzy społeczne nie niosły za sobą korzyści związanych z przeżyciem. Jedno z możliwych wyjaśnień jest takie, że starsze samice zachowują się inaczej od młodszych. Makaki spędzają dużo czasu na kontaktach społecznych. Bycie iskanym pomaga się pozbyć pasożytów, zaś agresja pozwala ustalić pozycję w hierarchii. Każdy makak chciałby być iskany i agresywny, unikając przy tym iskania innych i agresji ze strony pozostałych małp. Okazuje się, że starszym samicom się to udawało: były agresywne i często iskane, ale nie odwzajemniały się iskaniem i nie stawały się obiektem czyjejś agresji.

Starsze samice nadal były częścią społeczności, ale potrafiły lepiej określać swoje zaangażowanie. Zdobyte z wiekiem doświadczenie i umiejętności społeczne mogą oznaczać, że by dawać sobie radę, nie muszą już polegać na przyjaciołach.

Dr Brent uważa, że opisywane badanie może mieć wielkie znaczenie dla zrozumienia ludzi. Tak jak małpy, spędzamy dużo czasu, poruszając się w świecie społecznym. Ostatni wspólny przodek makaków i ludzi żył ok. 25 mln lat temu, dlatego możemy wykorzystać zachowanie naszych dalekich kuzynów, by zdobyć wskazówki, jak ludzie funkcjonowali w społeczeństwach przedindustrialnych.

makak królewski więzy społeczne krewne średnia długość życia Lauren Brent