Wkrótce zadebiutuje szczepionka na malarię

| Medycyna
WHO

Najdłużej trwające badania nad szczepionką nad malarią dają tak obiecujące wyniki, że już w 2015 roku może zostać zatwierdzona pierwsza w dziejach szczepionka przeciwko tej chorobie. David Kaslow, wiceprezes w PATH Malaria Vaccine Initiative mówi, że afrykańskie kraje mogą zacząć stosować nowy lek w 2016 roku.

Szczepionka RTS,S była testowana na 15 000 dzieci w 11 różnych miejscach. Połowa dzieci była w wieku 6-12 tygodni, a połowa w wieku 5-17 miesięcy. W każdej grupie połowa otrzymała szczepionkę, a połowa placebo. Wszystkie dzieci były chronione tradycyjnymi metodami, takimi jak np. spanie pod moskitierą.

Po roku prowadzenia prób wiadomo, że szczepionka lepiej działa w przypadku starszych dzieci. Badania wykazały, że liczba zachorowań na malarię zmniejszyła się o 56% w grupie starszych dzieci i o 31% w grupie dzieci młodszych. Dane wskazują, że efektywność szczepionki nieco spada po 18 miesiącach od zastosowania. Wtedy to liczba przypadków zachorowań wynosi 46% w grupie starszej i 27% w grupie młodszej. Spodziewaliśmy się tego. Skuteczność spada u większości szczepionek, dlatego na przykład na tężca daje się szczepionki przypominające - mówi Kaslow. Uczeni podali dawki przypominające po 20 miesiącach od zastosowania pierwszej dawki i sprawdzają obecnie czy przywrócą one pierwotną efektywność szczepionki.

Dawki przypominające otrzymało 30% dzieci, więc w przyszłym roku będziemy wiedzieli, czy wydłuża to ochronę dzieci - mówi Brian Greenwood z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Już obecnie uzyskane wyniki są na tyle obiecujące, że twórca szczepionki - GSK - będzie starał się o jej zatwierdzenie. Biorąc pod uwagę średnią liczbę przypadków zachorowań na terenach, na których prowadzono badania oraz fakt, że dziecko jest narażone rocznie nawet na cztery infekcje, wyliczono, że RTS,S może zapobiegać 94,1% przypadków zachorowań wśród dzieci starszych i 44,4% wśród młodszych.

Uczeni nie wiedza jeszcze, dlaczego szczepionka jest bardziej skuteczna w przypadku starszych dzieci. David Kaslow uważa, że albo układ odpornościowy młodszych dzieci jest zbyt niedojrzały by dobrze reagować na szczepionkę, albo też podawana młodszym dzieciom szczepionka pentavalent - chroniąca je przed pięcioma innymi chorobami - koliduje ze szczepionką na malarię.

malaria szczepionka RTS