Zakaźne nowotwory dość częste u małży

| Nauki przyrodnicze
scyrene, CC

Bezpośrednie zarażanie nowotworami jest wśród zwierząt morskich częstsze niż dotąd sądzono.

Międzynarodowy zespół naukowców, który pracował pod przewodnictwem dr. Stephena Goffa z Columbia University Medical Center (CUMC), ujawnił, że u kilku gatunków małży komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się z osobnika na osobnika za pośrednictwem wody. Rozsiana neoplazja przypomina białaczkę.

Wcześniej bezpośrednią transmisję komórek nowotworowych zaobserwowano tylko u 2 ssaków: diabłów tasmańskich i psów. W zeszłym roku ekipa dr. Goffa natrafiła jednak na 3. przykład tego zjawiska u małgwi piaskołaza (Mya arenaria).

By ustalić, czy nowotwory innych mięczaków także są wywoływane przez zakaźne komórki, biolodzy badali DNA nowotworów i prawidłowych tkanek omułków Mytilus trossulus, sercówek jadalnych (Cerastoderma edule) i Polititapes aureus zebranych u wybrzeży Kanady i Hiszpanii.

Okazało się, że nowotwory powodowały niezależne klony (linie) komórek nowotworowych, które były genetycznie odmienne od gospodarzy. Ponieważ u P. aureus zakaźne komórki nowotworowe pochodziły od spokrewnionego gatunku Venerupis corrugata, autorzy publikacji z Nature doszli do wniosku, że doszło do międzygatunkowej transmisji choroby. Jak dotąd nie natrafiono na przypadki rozsianej neoplazji u V. corrugata z tego samego regionu.

Teraz, gdy zaobserwowaliśmy rozprzestrzenianie nowotworów wśród zwierząt morskich, chcielibyśmy się skupić na mutacjach, które odpowiadają za transmisję - podsumowuje Goff.

 

małże sercówki jadalne Mytilus trossulus Polititapes aureus rozsiana neoplazja Stephen Goff