Biodegradowalna alternatywa dla plastiku: rurki do picia z obierek mango
Itzel Paniagua i Alondra Montserrat Lopez, studentki Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM), opracowały biodegradowalne rurki do picia z obierek mango. Dzięki wynalazkowi zdobyły pierwszą nagrodę Uniwersyteckich Targów Nauki i Techniki.
Dziewczyny przyznają, że ich motywacją była chęć zrobienia czegoś dla środowiska.
Mango jest bardzo popularnym owocem. Dla obierek nie znajdowano dotąd zastosowania, jednak dzięki Itzel i Alondrze może się to wkrótce zmienić. Ich przepis na rurki? Najpierw trzeba zmiksować skórki z niewielką ilością wody. W drugim naczyniu miesza się skrobię z wodą. Następnie do pulpy mango dodaje się trochę krochmalu. Powstałą w ten sposób mieszaninę wylewa się na tacę. Gdy zastygnie i podeschnie, tworząc arkusz, można zacząć zwijać w rurkę. Żeby rurka się trzymała (zachowała kształt), miejsce złączenia należy posmarować sokiem z liścia opuncji (nopalu). Rurka jest trochę grubsza od zwykłej rurki. Ma brązowawy kolor. Pachnie mango, ale nie nadaje napojowi smaku owocu.
Choć wszystko wydaje się proste, studentki pracowały nad recepturą ponad rok. Musiałyśmy przeprowadzić sporo badań i testów. Były trudności, ale w końcu nam się udało. Chciałybyśmy, by UNAM wspierał nas w kontynuacji projektu aż do komercjalizacji.
Komentarze (4)
marcin pasikonik, 5 grudnia 2019, 09:00
Mamy już ekologiczne rurki z bambusa i wegańskie rurki wyprodukowane z wytłoków jabłkowych. Teraz kolej na mango. Potrzeba matką wynalazków...
Anna Błońska, 6 grudnia 2019, 20:18
Takich wynalazków jest coraz więcej W czerwcu pisaliśmy, na przykład, o biodegradowalnym "plastiku" z soku z liści opuncji (to również meksykańska koncepcja):
https://kopalniawiedzy.pl/opuncja-liscie-nopal-sok-tworzywo-sztuczne-plastik-biodegradowalny-Sandra-Pascoe-Ortiz,30241
Jakiś czas temu natknęłam się też na Buraki Lab, biodegradowalny materiał z liści buraków cukrowych i wysłodków buraczanych, opracowany przez Sonię Jaśkiewicz (absolwentkę School of Form Uniwersytetu SWPS):
http://soniajaskiewicz.com/portfolio/buraki-lab/
rysiek, 11 grudnia 2019, 13:34
Niedługo to prawie wszystko będzie biodegradowalne.
wilk, 13 grudnia 2019, 15:33
https://www.national-geographic.pl/ludzie/ludzki-kompost-sa-bardzo-podekscytowani-perspektywa-zostania-drzewem-lub-inna-mozliwoscia ;-)