Powstała mapa jądra komety

| Astronomia/fizyka
ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team/MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM

Wykonane w wysokiej rozdzielczości zdjęcia jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko pozwoliły naukowcom na stworzenie jego dokładnej mapy i podzielenie jej na kilka regionów, z których każdy ma odrębne cechy.

Nigdy wcześniej tak dokładnie nie obserwowaliśmy powierzchni komety. To historyczny moment, mamy bardzo szczegółową mapę jądra - mówi główny naukowiec programu OSIRIS, Holger Sierks z Instytutu Nauk o Układzie Słonecznym im. Maksa Plancka. Na wykonanych zdjęciach pojedynczy piksel odpowiada 75 centymetrom na powierzchni.

Na jądrze komety naukowcy wyróżnili obszary zdominowane przez klify, obniżenia, kratery, głazy i równoległe wyżłobienia. Jedne obszary wydają się spokojne i stabilne, inne prawdopodobnie ulegają zmianom. Sierks podkreśla jednak, że to wstępne wnioski. Obecnie nikt nie jest bowiem w stanie stwierdzić w jaki sposób będzie zmieniało się jądro komety.

Mapa stworzona przez pojazd Rosetta, który od miesiąca towarzyszy komecie, przyda się naukowcom już w najbliższych dniach. Zespół odpowiedzialny za misję pojazdu Rosetta zbierze się 13 i 14 września w Tuluzie i na podstawie mapy wybierze podstawowe oraz zapasowe miejsce lądowania próbnika Philae. Lądowanie Philae zaplanowano na 11 listopada. Ostateczna data zostanie potwierdzona do połowy października.

mapa jądro komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko kometa Rosetta