Trening siłowy poprawia samoocenę
Ćwiczenia siłowe korzystnie wpływają nie tylko na kondycję fizyczną kobiet po operacjach nowotworów piersi, ale także na ich samoocenę. W porównaniu do pozostałych amazonek, gimnastykujące się w ten sposób regularnie panie są bardziej zadowolone ze swojego wyglądu i odczuwają większą satysfakcję z kontaktów intymnych (Breast Cancer Research and Treatment).
Podczas rocznego studium naukowcy z University of Pennsylvania stwierdzili, że poprawa postrzegania własnego ciała następowała bez względu na zakres wzmocnienia siły mięśniowej, a także mimo ewentualnego występowania obrzęku limfatycznego, stanowiącego efekt uboczny mastektomii.
Dr Kathryn Schmitz podkreśla, że wszystko wskazuje na to, że ćwiczenia siłowe są bezpieczne i zmniejszają częstość występowania róży (łac. erysipelas). Wyniki sugerują, że ważny był fakt spędzania czasu z własnym ciałem, poświęcania mu uwagi, a nie fizyczne rezultaty w postaci wzmocnienia.
Kobiety z amerykańskiego badania ćwiczyły z ciężarkami przez 12 miesięcy dwa razy w tygodniu. Okazało się, że rzadziej miewały problemy z zaostrzeniem obrzęku limfatycznego. Poza tym doświadczały 12-proc. poprawy w zakresie kontaktów intymnych oraz obrazu własnego ciała.
Chore po mastektomii odpowiadały na pytania zawarte w Skali Obrazu Ciała i Relacji (Body Image and Relationship Scale) na początku i na końcu studium. Kwestionariusz został opracowany specjalnie z myślą o osobach, które przeżyły nowotwór piersi. To ważne, ponieważ zwykłe testy zazwyczaj nie obejmują obszarów istotnych dla pacjentów onkologicznych. Panie przyznały, że w miarę postępów treningu czuły się coraz lepiej we własnej skórze i stawały się coraz bardziej dumne ze swojego ciała oraz silniejsze emocjonalnie, ponieważ wzrastała ich moc fizyczna. Poza tym uważały się za seksowniejsze, częściej dawały sobie przyzwolenie na noszenie koszulek bez rękawów, miały mniej problemów z dotykaniem przez innych ludzi górnych partii ich ciała oraz wspominały o polepszeniu pożycia z partnerami.
Schmitz mówi, że ku jej zaskoczeniu wcześniej nie było kwestionariusza do oceny jakości życia typu Body Image and Relationship Scale, dlatego test autorstwa jej zespołu został przetłumaczony na 5 języków – hiszpański, portugalski, szwedzki, włoski i hebrajski – by można z niego było korzystać w praktyce klinicznej.
Komentarze (5)
magosia7, 6 listopada 2009, 15:03
Myślę, że ćwiczenia często wpływaja na lepszą samoocenę, poniewaz czujemy, że coś dobrego zrobiliśmy dla siebie i własnego ciała. Poza tym ćwicząc skupiamy się na tej czynności, jej wykonywaniu, kontrolowaniu swego oddechu, a nawet czasie ile to ćwiczenie trwało, może nawet na kimś kto ćwiczy obok, jakaś rozmowa, póżniej przyjażń, w ktorej jest brak myślenia o chorobie (mastektomi).
mikroos, 6 listopada 2009, 15:28
Albo po prostu chodzi o endorfiny.
Siymia, 7 listopada 2009, 16:17
Mastektomia to nie choroba a zabieg (usunięcia piersi).
Prędzej przychyliłabym się do endorfin
av0id, 21 listopada 2009, 13:39
może nieco rozszerzę: nie tylko same endorfiny, wskutek treningu fizycznego zachodzą zmiany na poziomie zarówno hormonalnym jak i zwiększają się możliwości poszczególnych aparatów ludzkiego organizmu (jego cechy) oraz co najważniejsze poprawia się ukrwienie i krążenie, kto ćwiczy ten wie
dlatego też wszelkiej maści kulturyści i sportowcy tak garna się do wiedzy medycznej i nierzadko zagięliby niejednego lekarza
w jego własnej domenie
Marek Nowakowski, 22 listopada 2009, 11:23
Każda forma aktywności wpływa korzystnie na organizm. termiń'leń' jest przestarzały, bo człowiek jak i każdy gatunek jest stworzony do aktywności (nawet leniwiec). Nawet jak mówią Wam, że nic nie robicie to każdy z nas dziqała i tworzy coś podświadomie i na przeciw opiniom o rzekomym lenioholiźmie. Asertywność tutaj musi odpierać wszelkie ataki. Co do sportowców to sami na sobie przeszli więcej i mogą to opisać na blogu np. (zresztą lekarze zapożyczają wiedzę od nich zamiast sami zasmakować kreatyny i ciężkich treningów korzystnie wpływających na mózg, a juz niekoniecznie na dalsze zdrowie po zakończeniu kariery sportowej).