XVII-wieczny kalkulator na sprzedaż

| Ciekawostki

Dziesiątego października w londyńskim domu aukcyjnym Christie's odbędzie się licytacja unikatowej XVII-wiecznej maszyny liczącej. Uważa się, że w 1673 r. wyprodukował ją René Grillet, mechanik i zegarmistrz Ludwika XIV. Specjaliści szacują, że za rarytas trzeba będzie zapłacić nawet 100 tys. funtów.

Skrzynię o szerokości 14,5 i długości 32,5 cm wykonano z orzecha włoskiego. Na wewnętrznej stronie jej górnego wieka umieszczono 24 tarcze (po 8 w rzędzie). W dolnej części znajdują się obracające się cylindry z tabelami logarytmicznymi. Tarcze są zbudowane z mocowanych koncentrycznie kręgów.

Mechaniczne kalkulatory konstruowano, począwszy od lat 40. XVII w., ale były one nieporęcznymi, dużymi obiektami z mosiądzu. Ta bazująca na logarytmie neperowskim leciutka maszyna była jednym z pierwszych rozwiązań przenośnych - podkreśla odpowiedzialny za odbywającą się co 2 lata tematyczną aukcję James Hyslop.

Pascalina Blaise'a Pascala z ok. 1645 r. umożliwiała tylko dodawanie i odejmowanie, zaś maszyna opisywana przez przedstawiciela domu aukcyjnego potrafiła jeszcze mnożyć i dzielić. Podobno Grillet chwalił się nią w latach 70. i 80. XVII w. na targach w Paryżu i Holandii.

Poza okazem przeznaczonym na sprzedaż wiadomo jeszcze o 3 innych ocalałych egzemplarzach tego projektu: 2 znajdują się w Musée des Arts et Métiers, trzeci w zbiorach IBM w Nowym Jorku.

maszyna licząca René Grillet aukcja Londyn