Sposób na stabilne materiały 2D
Od czasu odkrycia grafenu naukowcy na całym świecie uzyskali dziesiątki dwuwymiarowych materiałów. Jednak w przypadku zdecydowanej większości z nich nie udało się nawet zbadać ich właściwości, gdyż materiały te są niezwykle niestabilne i w kontakcie z powietrzem ulegają błyskawicznej degeneracji.
Naukowcy z University of Manchester, uczelni na której odkryto grafen, informują o wynalezieniu metody stabilizowania takich materiałów w warunkach laboratoryjnych. To pozwoli badać ich właściwości oraz prowadzić prace nad ich wersjami wielowarstwowymi czy też nad ich ustabilizowaniem podczas codziennego użytku. Nowa technika polega na chronieniu badanego materiału za pomocą bardziej stabilnych materiałów 2D, takich jak grafen, w izolowanym środowisku wypełnionym obojętnym gazem.
Zespół doktora Romana Gorbaczewa wykorzystał nową technikę do ustabilizowania dwóch materiałów, którymi nauka szczególnie się interesuje - czarnego fosforu oraz diselenku niobu. To bardzo ważny przełom w badaniach nad dwuwymiarowymi materiałami. Odkrycie to pozwala nam bowiem na zwiększenie różnorodności materiałów, które możemy poddawać eksperymentom, stwierdził uczony. Im więcej materiałów będziemy mogli zbadać, tym więcej potencjalnych zastosowań się pojawi - mówi Andre Geim, jeden z odkrywców grafenu.
Komentarze (0)