Mechanofor informuje o uszkodzeniu

| Technologia
Joe Dunckley, CC

Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki już wkrótce inżynierowie nie będą musieli domyślać się, czy jakaś konstrukcja wytrzyma jeszcze 20 czy 30 lat eksploatacji. Molekuła zwana mechanoforem zmienia kształt, a wraz z nim i kolor na czerwony, w momencie gdy przerwaniu ulega jedno z jej czterech wiązań. Samej molekuły nie uda się wykorzystać, jednak naukowcy wpadli na pomysł, by dołączać ją do długiego łańcucha polimerowego. Polimer z kolei można dodawać do różnych materiałów.

Już wcześniej uczeni eksperymentowali z molekułami zmieniającym kolor wskutek uszkodzenia, jednak nigdy nie udało się tego zrobić w ciałach stałych. Teraz istnieje nadzieją, że dodanie polimeru z mechanoforem np. do stali z której zbudowany jest most czy też pokrycie konstrukcji warstwą farby z mechanoforami, wskaże miejsca ulegające uszkodzeniom.

Zanim jednak powstaną konstrukcje z mechanoforami, przed naukowcami jeszcze wiele pracy. Muszą zbadać, jak długotrwałe wystawienie na światło słoneczne wpływa na czytelność sygnałów z uszkodzonych mechanoforów i czy zmiany ich kolorów są długotrwałe na tyle, by zostały zauważone.

mechanofor uszkodzenie polimer zmiana koloru