Menopauza obniża jakość dobrego cholesterolu

| Zdrowie/uroda
paisley's such a nice girl, CC

Menopauza zmniejsza wpływ dobrego cholesterolu HDL.

HDL chroni przed rozwojem blaszek miażdżycowych oraz incydentami sercowo-naczyniowymi, jednak ostatnio dywagowano, że w okresie menopauzy korzyści związane z jego obecnością się zmniejszają. Przypisywano to zmianom hormonalnym, zwłaszcza spadkowi poziomu estradiolu.

Zespół ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Pittsburghu postanowił sprawdzić, jak menopauza wpływa na jakość HDL (jego zdolność do zapobiegania powstawaniu blaszek).

W badaniu uwzględniono 225 kobiet w 5. dekadzie życia, u których w maksymalnie 9-letnim okresie obserwacyjnym stwierdzono do 5 wskaźników miażdżycy. Podczas badania obrazowego na początku studium u żadnej z nich nie wykryto choroby sercowo-naczyniowej.

Odkryliśmy, że w okresie menopauzy wzrosty dobrego cholesterolu były związane z nasileniem procesu powstawania blaszek miażdżycowych. Wyniki te sugerują, że przechodzenie menopauzy może [źle] wpływać na jakość HDL, przez co nie jest on w stanie zapewnić spodziewanych korzyści - opowiada dr Samar El Khoudary.

Dr Wulf Utian, dyrektor wykonawczy Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Menopauzy, zaznacza, że potrzeba kolejnych studiów, które pokazałyby, jak menopauza wpływa na cały profil lipidowy. To bardzo ważna kwestia, a mamy na ten temat tak mało danych - podsumowuje.

menopauza dobry cholesterol HDL estradiol spadek zmiany hormonalne wpływ Samar El Khoudary Wulf Utian