968 zagłodzi komórki raka
Od ponad wieku wiadomo, że komórki nowotworowe mają odmienny metabolizm od zdrowych komórek i potrzebują gigantycznych ilości energii, dzięki której mogą się mnożyć w nieskończoność i rozprzestrzeniać w organizmie. Od stu lat wiadomo było, że to jest ich słaby punkt, ale dopiero teraz pojawiła się szansa na jego wykorzystanie.
Cechą charakterystyczną rakowej przemiany materii jest zapotrzebowanie na glutaminę (amid kwasu glutaminowego) - aminokwas niosący energię komórkom. Od dawna szukano sposobu na odcięcie nowotworowych komórek od dostaw tego aminokwasu. Udało się to osiągnąć naukowcom z Cornell University, odkryta przez nich cząsteczka, nazwana 968, blokuje działanie enzymu glutaminazy, który przetwarza glutaminę. Komórki pozbawione metabolizmu glutaminy przestają się mnożyć i umierają, zagłodzone.
Doświadczenia, jakie przeprowadził profesor Richard Cerione dowiodły, że 968 hamuje wzrost i niszczy raka piersi u myszy, a także raka prostaty, jajników i trzustki. Ponieważ zdrowe komórki nie mają podwyższonego zapotrzebowania na glutaminę, zablokowanie glutaminazy przez cząsteczkę 968 im nie szkodzi.
Odkrycie daje nadzieję na nową generację skutecznych leków, bez poważnych skutków ubocznych.
Komentarze (7)
Alek, 20 września 2010, 10:45
Jeśli to rzeczywiście tak zadziała u ludzi, to mamy historyczny przełom.
Pan_Feanor, 23 września 2010, 09:34
Który to już w tym roku? Wiele obiecujących sposobów walki z rakiem jest w fazie testów (klinicznych też) więc dopiero po tym okoresie będzie można się zachwycać
Jurgi, 23 września 2010, 13:17
Pewnie większość z tych przełomów okaże się zbyt trudna do praktycznego wdrożenia (może kiedyś…), część okaże się mniej przełomowa, niż się spodziewano, część będzie miała zbyt poważne skutki uboczne, część będzie za droga… Ale zawsze to jakiś postęp.
ognis1, 24 września 2010, 03:34
Nie ma tygodnia, żeby nie pojawiła się jakaś informacja o nowym sposobie leczenia raka, choć większość jest w fazie eksperymentów.
Gdyby jednak część środków, które są przeznaczane np na zbrojenia, czy masową rozrywkę, przekazać na badania naukowe w dziedzinie medycyny, być może takie newsy, jak ten pojawiałyby się codziennie.
Jurgi, 24 września 2010, 09:09
Możliwe, ale niekoniecznie, mógłby zajść paradoks opisany przez Lema:
)
Ale na pewno przeniesienie funduszy na medycynę i badania podstawowe by pomogło.
mikroos, 25 września 2010, 19:06
glutamina != glutaminian, czyli kwas glutaminowy! To dwa osobne (choć blisko spokrewnione i łatwe do przetworzenia jeden w drugi) związki.
Jurgi, 26 września 2010, 03:10
Słusznie, źle przeczytałem w dodatkowym źródle (znaczy: bez zrozumienia). Jak tylko będę w CMS to poprawię.