Udało się uzyskać lekką wytrzymałą metalową piankę

| Technologia
NYU laboratory of Dr. Nikhil Gupta

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Nowojorskiego stworzyli bardzo wytrzymały metal, który jest na tyle lekki, że unosi się na wodzie. Nowy metal może przydać się zarówno do budowy łodzi, jak i w przemyśle samochodowym, gdyż łączy niską wagę z odpornością na wysokie temperatury.

Dzieło amerykańskich uczonych to metalowa pianka syntetyczna. Składa się ze stopu magnezu wzmocnionego węglikiem krzemu. Gęstość materiału wynosi 0,92 grama na centymetr sześcienny, czyli jest niższa niż gęstość wody – 1 g/cm3.

Naukowcy na całym świecie od dawna próbują uzyskać lekką, wytrzymałą metalową piankę. Wiedzą, że taki materiał zastosowany np. w silnikach, znacząco zmniejszy ich wagę, a co za tym idzie obniży zużycie paliwa.

Produkcja nowego materiału zaczyna się od stopu magnezu, do którego dodaje się puste sfery węgliku krzemu. Każda z takich sfer jest w stanie wytrzymać nacisk ponad 25 000 psi, czyli 1758 kilogramów na centymetr kwadratowy. Superwytrzymałe sfery wzmacniają wytrzymałość metalu nie tylko na nacisk, ale również na uderzenie, gdyż absorbują energię podczas pękania. Właściwości nowego materiału można dobierać pod kątem gęstości, wytrzymałości i innych cech. Wystarczy dodać do niego odpowiednią ilość sfer. Sfery można stosować z wieloma różnymi stopami magnezu, pod warunkiem, że są niepalne.

metal magnez pianka węglik krzemu