Niespodziewane odkrycie. Metan ogrzewa Ziemię, ale i ją częściowo ochładza
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (UC Riverside) dokonali niespodziewanego odkrycia. Silny gaz cieplarniany, metan, nie tylko ogrzewa Ziemię, ale i... ją ochładza. Nowo odkrytego zjawiska nie uwzględniono jeszcze w modelach klimatycznych.
Gazy cieplarniane tworzą w atmosferze Ziemi warstwę przypominającą koc, która blokuje promieniowanie długofalowe, przez co utrudnia wypromieniowywanie ciepła przez planetę ogrzewaną przez Słońce. To prowadzi do wzrostu temperatury na powierzchni. Naukowcy z UC Riverside zauważyli niedawno, że znajdujący się w atmosferze metan absorbuje krótkofalowe promieniowanie ze Słońca. To powinno ogrzewać planetę. Jednak – wbrew intuicji – absorpcja promieniowania krótkofalowego prowadzi do takich zmian w chmurach, które mają niewielki efekt chłodzący, mówi profesor Robert Allen. Na podstawie przygotowanego modelu komputerowego naukowcy obliczyli, że dzięki temu efektowi chłodzącemu metan kompensuje ok. 30% swojego wpływu ocieplającego.
Z tym zjawiskiem wiąże się też drugi, niespodziewany, mechanizm. Metan zwiększa ilość opadów, ale jeśli weźmiemy pod uwagę jego efekt chłodzący, to ten wzrost opadów powodowany przez metan jest o 60% mniejszy, niż bez efektu chłodzącego.
Oba rodzaje energii, długofalowa z Ziemi i krótkofalowa ze Słońca, uciekają z atmosfery w większej ilości niż są do niej dostarczane. Atmosfera potrzebuje więc mechanizmu kompensującego ten niedobór. A kompensuje go ciepłem uzyskiwanym z kondensującej się pary wodny. Ta kondensacja objawia się w opadach. Opady to źródło ciepła, dzięki któremu atmosfera utrzymuje równowagę energetyczną, mówi Ryan Kramer z NASA. Jednak metan zmienia to równanie. Zatrzymuje on w atmosferze energię ze Słońca, przez co atmosfera nie musi pozyskiwać jej z opadów. Ponadto absorbując część energii metan zmniejsza jej ilość, jaka dociera do powierzchni Ziemi. To zaś zmniejsza parowanie. A zmniejszenie parowania prowadzi do zmniejszenia opadów.
Odkrycie to ma znaczenie dla lepszego zrozumienia wpływu metanu i być może innych gazów cieplarnianych na klimat. Absorpcja promieniowania krótkofalowego łagodzi ocieplenie i zmniejsza opady, ale ich nie eliminuje, dodaje Allen.
W ostatnich latach naukowcy zaczęli bardziej interesować się wpływem metanu na klimat. Emisja tego gazu rośnie, a głównymi jego antropogenicznymi źródłami są rolnictwo, przemysł i wysypiska odpadów. Istnieje obawa, że w miarę roztapiania się wiecznej zmarzliny, uwolnią się z niej olbrzymie ilości metanu. Potrafimy dokładnie mierzyć stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze. Musimy jak najlepiej rozumieć, co te wartości oznaczają. Badania takie jak te prowadzą nas do tego celu, mówi Ryan Kramer.
Komentarze (2)
peceed, 28 czerwca 2023, 22:37
Napisałem niewielkie tłumaczenie z klimatohisterycznego na polski, ale po zajrzeniu w do pracy w sumie trzeba by też przeredagować błędy rzeczowe na co już nie miałem ochoty, więc poszło do kosza.
Podstawowy wniosek jaki wynika z tej pracy jest taki (to kolejne niezależne potwierdzenie), że wszystkie te modele klimatyczne są jednym wielkim gównem skoro podstawowe interakcje wprowadzają ręcznie (metawniosek). Jest to pochodna ręcznego dopasowywania modeli do danych. Miliardowy biznes o znikomej wartości naukowej ma się dobrze.
Te imbecylki jeszcze nie wpadły na to, że powinny budować dokładny fizyczny model atmosfery który byłby w stanie idealnie ją symulować w małych skalach przy ekstremalnie wysokiej dokładności danych wejściowych. Tylko w ten sposób można myśleć o symulowaniu klimatu w realistyczny sposób.
90 % środków na badania powinno iść na dział "fizyka atmosfery", a idzie na klimatologię która powinna być pomniejszym zastosowaniem o budżecie nie większym niż prognozowanie pogody. A w ten sposób co chwile mamy "przełomowe osiągnięcia" polegające na tym że znajduje się szkolne błędy w "state of the art".
thikim, 29 czerwca 2023, 10:47
To nie są proste rzeczy.
Jak to jeden senator zapytał w USA Szefa departamentu energii - o ile redukcja emisji CO2 kosztująca 1 bilion dolarów zmniejszy średnią temperaturę.
No i usłyszał: nie wiem.
Powinien zadać pytanie inne: ile zarobią na tym firmy zajmujące się transformacją energetyczną