Otyłość czy nadciśnienie są bardziej szkodliwe dla mózgów mężczyzn niż kobiet
Czynniki ryzyka chorób układu krążenia, jak otyłość, powiązane są z przyspieszonym zmniejszaniem się objętości mózgu. Dotyczy to szczególnie tych obszarów płatów skroniowych, które są kluczowe dla pamięci i przetwarzania impulsów. Długoterminowe studium obserwacyjne pokazało właśnie, że u mężczyzn z czynnikami ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, negatywne skutki dla mózgu pojawiają się o całą dekadę wcześniej (w połowie 6. dekady życia), niż u kobiet (w połowie 7. dekady życia).
Dotychczas nie wiedzieliśmy, że u mężczyzn związek chorób układu krążenia z demencją pojawia się o dekadę wcześniej. To bardzo ważna odkrycie dla leczenia tych chorób w zależności od płci, mówi główny autor badań, profesor Paul Edison z Imperial College London (ICL).
O tym, że takie czynniki ryzyka jak cukrzyca typu 2., otyłość czy wysokie ciśnienie powiązane są też z większym ryzykiem demencji, wiadomo było nie od dzisiaj. Uczeni ICL chcieli zrozumieć, kiedy jest najlepszy czas podjęcia leczenia w celu zapobiegania rozwojowi demencji i czy istnieją jakieś różnice między płciami. Dlatego też przyjrzeli się danym 34 000 osób z UK Biobank, u których wykonano obrazowanie tkanki tłuszczowej brzucha oraz skany mózgu.
Badania pokazały, że im więcej tkanki tłuszczowej pod skórą brzucha oraz otaczającej organy wewnętrzne, tym mniejsza jest objętość istoty szarej w mózgach kobiet i mężczyzn. Jednak negatywne skutki tego zjawiska pojawiają się u mężczyzn aż dekadę wcześniej, utrzymują się przed dwa dziesięciolecia i są niezależne od występowania genu APOE ε4, który jest powiązany z wyższym ryzykiem występowania choroby Alzheimera.
Badacze uważają, że sposobem na zapobieżenie wystąpienia neurodegeneracji jest zdecydowane zmniejszenie czynników ryzyka, a działania w tym celu powinno się podjąć przed 5. rokiem życia. Zajęcie się ryzykiem chorób układu krążenia i otyłością o dekadę wcześniej u mężczyzn niż u kobiet może być kluczowym elementem zapobiegania takich chorobom jak alzheimer. Niewykluczone, że sposobem na podjęcie takiej walki może być zmiana przeznaczenia już istniejących leków przeciwko otyłości i chorobom układu krążenia, dodaje Edison.
Komentarze (5)
KONTO USUNIĘTE, 30 listopada 2024, 08:30
Z życia: mój otyły sąsiad cukrzyk - w wieku jeszcze nie okołokrematoryjnym - skręcił w poglądach w prawo (Konfederację polubił), w ocieplającym się klimacie nie widzi zagrożenia, bo jak będzie mu latem za gorąco, to zakwasi atmosferę dwutlenkiem siarki.
------------------------
w połowie 6. dekady, (w połowie 7. dekady życia)., przed 5. rokiem życia
Przyznaję się, że takiej notacji liczb rzeczywistych nie znam. Ktoś, coś?
Astro, 30 listopada 2024, 10:35
Od jakiegoś czasu tak można zapisywać liczebniki porządkowe.
Mariusz Błoński, 30 listopada 2024, 10:49
Od wielu dekad tak się pisze. Te wszystkie "-szy", "-wszy" i inne potwory to błąd. To coś pojawiło się bodajże 200 lat temu, ale nie weszło do normy. Pewnie dlatego niektórzy piszą "1-szy", inni "1-wszy", a jeszcze inni "1-y". Liczebniki porządkowe zapisujemy z kropką, są jednak przypadki, gdy kropki nie stawiamy. Na przykład po godzinach czy numerach jednostek wojskowych. Można ją opuścić wszędzie tam, gdzie z konteksu jasno wynika, że mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym (więc tutaj na dobrą sprawę mógłbym ją opuścić). Zasada z kropką dotyczy liczb "arabskich", po rzymskich nie stawiamy nigdy.
KONTO USUNIĘTE, 30 listopada 2024, 11:27
@Astro
@Mariusz Błoński
Dzięki.
Astro, 1 grudnia 2024, 11:11
Zawsze jednak poprawnie zapisywało się pierwszy, trzydziestego siódmego, czy też dwudziesta pierwsza dywizja.
Raczej chodzi o liczby naturalne. Nie spotkałem się z zapisem π. właściciel, 1/3. współwłaściciel, czy też "pierwiastkowo z dwóch" miejsce w kolejce...