Mikrobaterie uruchomią samochód i zasilą komórkę
Mikrobaterie z University of Illinois mają rozmiary liczone w milimetrach, są jednak na tyle potężne, że można ich użyć do uruchomienia samochodu, w którym wyczerpał się akumulator, a później błyskawicznie je z tego akumulatora załadować by móc korzystać z telefonu, w którym są zamontowane.
Baterie opracowane przez zespół profesora Williama P. Kinga przewyższają właściwościami najlepsze superkondensatory. To całkowicie nowy sposób myślenia o bateriach. Mogą one dostarczyć więcej mocy niż kiedykolwiek sobie wyobrażano. W ciągu ostatnich dziesięcioleci doszło do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, układów scalonych, a tempo miniaturyzacji baterii pozostało daleko w tyle. Nasza mikrotechnologia może wszystko zmienić. Teraz źródło zasilania będzie równie wydajne jak cała reszta - zapewnia King.
Obecnie jeśli potrzebujesz dużo energii nie możesz otrzymać dużo mocy, jesli potrzebujesz dużo mocy, bardzo trudno jest otrzymać dużo energii. Jednak w przypadku wielu nowoczesnych, najbardziej interesujących zastosowań, często potrzebna jest i duża moc i duża energia. Tutaj przydadzą się nasze baterie. Weszliśmy na terytorium w dziedzinie przechowywania energii, które jest niedostępne dla współczesnej technologii - twierdzi student James Pikul, jeden z głównych autorów badań.
Pikul i King zdradzają, że mikrobaterie zawdzięczają swoją wysoką wydajność nowej strukturze. Uczeni wykorzystali nowatorskie prace nad katodami grupy profesora Paula Brauna z University of Illinois. Opracowali anodę pasującą do katody Brauna i stworzyli technikę pozwalającą na zintegrowanie obu tych elementów w miniaturowej baterii. Zbudowane w ten sposób urządzenie umożliwia przesłanie sygnał radiowy na odległość 30-krotnie większą niż standardowe baterie o tej samej wielkości, może być też 30-krotnie mniejsze i pozwolić na dostarczenie sygnału na tę samą odległość, co znacznie większe baterie. Testy wykazały, że nowe baterie można naładować 1000-krotnie szybciej niż tradycyjne urządzenia.
Aż do teraz rozmiary każdego urządzenia elektronicznego były ograniczone rozmiarami baterii - mówi King. Uczony wraz ze swoimi kolegami rozpoczął prace nad zintegrowaniem swoich baterii w szerokiej gamie urządzeń oraz nad obniżeniem kosztów produkcji.
Komentarze (4)
pogo, 18 kwietnia 2013, 19:06
Czytam i nie wierzę. Czuję się jakby ktoś mi po raz kolejny próbował udowodnić, że da się zrobić perpetuum mobile.
To się wydaje zbyt dużym skokiem technologicznym by mogło być prawdziwe. Pozostaje tylko pytanie: ile to kosztuje obecnie?
Lagomorph, 18 kwietnia 2013, 22:09
Rzeczywiście takie "przełomy" pojawiały się w mediach już wielokrotnie. Nie opublikowali wystarczających danych by ktokolwiek mógł określić czy takie koncepcje to tylko obietnice czy dalekosiężne plany. Jak zwykle zostaje nam tylko czekać.
nantaniel, 19 kwietnia 2013, 01:54
Tu trochę szczegółów technicznych: http://www.bbc.co.uk/news/technology-22191650
rahl, 20 kwietnia 2013, 14:26
A właściwie w czym ta bateria jest lepsza od poprzedników, bo nawet w źródle nie podają teoretycznej pojemności - co jest największym problemem ze współczesnymi bateriami - właśnie ich znikoma (względem potrzeb) pojemność.