Mikrobaterie uruchomią samochód i zasilą komórkę

| Technologia
Beckman Institute for Advanced Science and Technology, University of Illinois

Mikrobaterie z University of Illinois mają rozmiary liczone w milimetrach, są jednak na tyle potężne, że można ich użyć do uruchomienia samochodu, w którym wyczerpał się akumulator, a później błyskawicznie je z tego akumulatora załadować by móc korzystać z telefonu, w którym są zamontowane.

Baterie opracowane przez zespół profesora Williama P. Kinga przewyższają właściwościami najlepsze superkondensatory. To całkowicie nowy sposób myślenia o bateriach. Mogą one dostarczyć więcej mocy niż kiedykolwiek sobie wyobrażano. W ciągu ostatnich dziesięcioleci doszło do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, układów scalonych, a tempo miniaturyzacji baterii pozostało daleko w tyle. Nasza mikrotechnologia może wszystko zmienić. Teraz źródło zasilania będzie równie wydajne jak cała reszta - zapewnia King.

Obecnie jeśli potrzebujesz dużo energii nie możesz otrzymać dużo mocy, jesli potrzebujesz dużo mocy, bardzo trudno jest otrzymać dużo energii. Jednak w przypadku wielu nowoczesnych, najbardziej interesujących zastosowań, często potrzebna jest i duża moc i duża energia. Tutaj przydadzą się nasze baterie. Weszliśmy na terytorium w dziedzinie przechowywania energii, które jest niedostępne dla współczesnej technologii - twierdzi student James Pikul, jeden z głównych autorów badań.

Pikul i King zdradzają, że mikrobaterie zawdzięczają swoją wysoką wydajność nowej strukturze. Uczeni wykorzystali nowatorskie prace nad katodami grupy profesora Paula Brauna z University of Illinois. Opracowali anodę pasującą do katody Brauna i stworzyli technikę pozwalającą na zintegrowanie obu tych elementów w miniaturowej baterii. Zbudowane w ten sposób urządzenie umożliwia przesłanie sygnał radiowy na odległość 30-krotnie większą niż standardowe baterie o tej samej wielkości, może być też 30-krotnie mniejsze i pozwolić na dostarczenie sygnału na tę samą odległość, co znacznie większe baterie. Testy wykazały, że nowe baterie można naładować 1000-krotnie szybciej niż tradycyjne urządzenia.

Aż do teraz rozmiary każdego urządzenia elektronicznego były ograniczone rozmiarami baterii - mówi King. Uczony wraz ze swoimi kolegami rozpoczął prace nad zintegrowaniem swoich baterii w szerokiej gamie urządzeń oraz nad obniżeniem kosztów produkcji.

mikrobateria energia