Dowody na spożywanie mikroplastiku przez zwierzęta głębinowe

| Nauki przyrodnicze
Dr Michelle Taylor, CC

Naukowcy, którzy pracowali na RSS James Cook na środkowym Atlantyku i południowym zachodzie Oceanu Indyjskiego, znaleźli jako pierwsi dowody, że zwierzęta żyjące na dużych głębokościach, np. pustelniki czy strzykwy, połykają włókna mikroplastiku.

Biolodzy z Uniwersytetów w Bristolu i Oksfordzie znaleźli mikrofragmenty tworzyw sztucznych w zwierzętach żyjących na głębokościach od 300 do 1800 m. To pierwszy raz, kiedy wykazano, że mikroplastik, który może się dostawać do mórz przez pranie ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych czy z sieci rybackich, jest zjadany przez organizmy zamieszkujące głębiny.

Wyniki naprawdę mnie zaskoczyły. To przypomnienie, że zanieczyszczenie plastikiem naprawdę sięgnęło najdalszych zakątków Ziemi - podkreśla prof. Laura Robinson z Uniwersytetu Bristolskiego.

Mikrofragmenty tworzyw sztucznych definiuje się jako cząstki o długości poniżej 5 mm. Obejmują one uwzględnione w opisywanym badaniu mikrowłókna oraz wykorzystywane w kosmetykach mikrogranulki.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports wykryli u zwierząt głębinowych m.in. poliester, nylon i akryl. Mikroplastik ma podobne wymiary co detrytus (tzw. morski śnieg), czyli opadający z wyższych warstw wody materiał organiczny, którym często żywią się mieszkańcy głębin.

Głównym celem naszej ekspedycji badawczej było zbieranie mikroplastiku z osadów głębokiego oceanu. Znaleźliśmy go naprawdę dużo. Zważywszy, że zwierzęta wchodzą z nim w kontakt, [...] w poszukiwaniu dowodów na spożycie postanowiliśmy zajrzeć do ich wnętrza. Szczególnie alarmujące jest to, że mikroplastiki odkryliśmy nie na terenach przybrzeżnych, ale w głębokim oceanie, tysiące mil od lądowych źródeł zanieczyszczenia - opowiada dr Michelle Taylor z Wydziału Zoologii Uniwersytetu w Oksfordzie.

Zwierzęta zbierano za pomocą zdalnie kierowanego pojazdu podwodnego. Później naukowcy zastosowali metody kryminalistyczne. W ten sposób mieli pewność, że mikroplastik rzeczywiście występował w danym organizmie i nie był zanieczyszczeniem.

mikroplastik zwierzęta głębiny pustelniki strzykwy poliester nylon akryl Laura Robinson Michelle Taylor