Silniczki do zadań specjalnych działają w żywym organizmie

| Medycyna

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazał, że mikrosilniki mogą się przemieszczać w kwasie żołądkowym żywej myszy. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będzie można w ten sposób dostarczać leki lub diagnozować nowotwory.

Profesorowie Joseph Wang i Liangfang Zhang eksperymentowali z różnymi projektami i systemami paliwowymi dla mikrosilników przemieszczających się przez wodę, krew oraz inne płyny ustrojowe, ale to badanie to pierwszy przypadek wprowadzenia i uwolnienia ładunku in vivo. Uważaliśmy, że sprawdzenie, czy silniczki będą w stanie pływać w soku żołądkowym, jest logiczną kontynuacją przeprowadzonych dotąd prac - wyjaśnia Wang.

Sok żołądkowy reaguje z cynkowym korpusem silnika, generując napędzający konstrukcję strumień wodorowych mikrobaniek. Amerykanie zauważyli, że mikrosilniki pewnie dokują w wyściółce żołądka myszy. Ponieważ rozpuszczają się w kontakcie z kwasem, znikają w ciągu paru dni, nie pozostawiając po sobie toksycznych śladów.

Podczas eksperymentów zespół zauważył, że dzięki zastosowaniu mikrosilniczków do wyściółki docierało więcej nanocząstek złota niż po połknięciu samych nanocząstek. Silniczki dostarczały 168 nanogramów złota na gram błony śluzowej żołądka, podczas gdy w tradycyjny sposób osiągano wartość zaledwie 53,6 ng.

Wstępne badania potwierdzają, że silniczek może działać w prawdziwym zwierzęciu, a jego wykorzystanie jest bezpieczne - podkreśla Zhang.

W ramach studium myszy połykały krople roztworu z setkami mikrosilniczków. Uaktywniały się one w zetknięciu z sokiem żołądkowym i obierały na cel wyściółkę, przemieszczając się do 10 minut z prędkością 60 mikrometrów na sekundę. Odrzut pomagał stożkowatym silniczkom penetrować błonę śluzową. To silniczek, który potrafi wcisnąć się w tę lepką warstwę i tam pozostać, czym zapewnia sobie przewagę nad bardziej pasywnymi systemami dostawczymi.

Zhang, Wang i inni stwierdzili, że do celu dociera niemal 4-krotnie więcej cynkowych niż platynowych mikrosilniczków (korpus tych ostatnich nie reaguje z sokiem żołądkowym).

Wang uważa, że możliwe jest dodanie do silniczków różnych funkcji, np. nawigacyjnych.

 

mikrosilnik sok żołądkowy kwas wyściółka żołądka błona śluzowa ładunek nanocząstki złota Joseph Wang Liangfang Zhang