Mechanizm działania mleka macicznego
Przed ustanowieniem krążenia pępowinowego przez 11 pierwszych tygodni ciąży za odżywianie zarodka odpowiada mleko maciczne z gruczołów macicznych. By stwierdzić, jak glikogen i inne substancje są transportowane do embrionu i łożyska, John Aplin z Uniwersytetu w Manchesterze badał tkanki przekazane przez pacjentki.
Dysponując próbkami z wszystkich etapów wczesnej ciąży, Brytyjczycy mogli śledzić zmiany zachodzące w czasie. Barwienie pozwoliło stwierdzić obecność glikogenu. Okazało się, że materiał zapasowy występował w niszach doczesnej, gdzie ulegał enzymatycznemu rozkładowi na mniejsze cząsteczki, które dyfundowały do przestrzeni międzykosmówkowej. Na końcu wszystko ulegało wchłonięciu przez łożysko. Część cukru jest wykorzystywana bezpośrednio jako źródło energii do wzrostu zarodka, a reszta jest ponownie przekształcana w glikogen.
Oprócz tego naukowcy śledzili transport glikoprotein, które poza cukrem zawierają białka, a te da się rozłożyć do aminokwasów - składników budulcowych tkanek.
Aplin podkreśla, że fakt, iż w pierwszych tygodniach macica stanowi jedyne źródło składników odżywczych, nie jest wcale zaskoczeniem (pępowina powstaje między 5. a 12. tygodniem). Na początku ciąży łożysko jest bowiem o wiele większe od zarodka, dlatego ciśnienie krwi tętniczej mogłoby go wybić ze ściany macicy.
W dalszych etapach badań zespół Aplina chce sprawdzić, jak dieta matki i inne czynniki, np. palenie, wpływają na gromadzenie glikogenu w doczesnej.
Komentarze (0)