Mleko lepsze od śmietany
Naukowcy z Institute of Aging Research (IFAR) z Hebrew SeniorLife odkryli, że spożywanie produktów mlecznych - szczególnie mleka i jogurtu - jest związane z wyższą gęstością kości bioder, ale już nie kręgosłupa. Z kolei spożywanie śmietany może być powiązane ze spadkiem gęstości kości.
Produkty mleczne dostarczają wielu ważnych składników odżywczych, które są korzystne dla kości. Jednak śmietana i jej produkty, takie jak lody, posiadają mniej tych składników, a więcej tłuszczu i cukru. Podczas badań stwierdziliśmy, że spożywanie 2,5-3 dawek mleka i jogurtu dziennie jest związane z większą gęstością kości. Konieczne są dalsze badania nad rolą sera (który może zawierać duże ilości tłuszczu i sodu). Trzeba też sprawdzić, czy spożywanie mleka ma wpływ na zmniejszenie liczby złamań kości - mówi główny autor badań, Shivani Sahni.
Naukowcy przeprowadzili swoje badania na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez 3212 osób. Zbadano także gęstość ich kości i porównano wyniki osób spożywających przede wszystkim mleko i jogurt z osobami spożywającymi śmietanę. Wybierając niekotłuszczowe mleko i jogurt dostarczamy organizmowi więcej białka, wapnia i witaminy D, a mniej nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu z dietą, w której znajduje się więcej śmietany.
Komentarze (6)
dajmon, 4 lutego 2013, 21:53
Co to za "dawki"?
jaca, 18 lutego 2013, 15:43
No właśnie, o jakie dawki chodzi? szklanki? bo z artykulem sie zgadzam - lepiej nie zapychac sobie żył smietaną a dawki są akurat bardzo wazne. Ja na przykład od jakiegos miesiaca regularnie piję mleko ze wzbogaconą dawka wapnia i witamin (Super Mleko) czyli moja dzienna "dawka" mleka moze być chyba mniejsza, tak?
mnichv10, 18 lutego 2013, 20:55
Trochę nie kumam, czy kwestią różnicy w gęstości kości jest zawartość tłuszczów i cukrów w śmietanie, czy mniejsza zawartość wapnia itd., bo jeśli to drugie, to nie wiem po co były robione badania... Bardziej jest zastanawiające, dlaczego ma to wpływ na kości bioder, a kręgosłupa już nie.
mikroos, 19 lutego 2013, 11:28
Choćby po to, żeby nie było jak z witaminą E, która przyjmowana w posiłkach chroni palaczy przed rakiem, a przyjmowana jako suplement wyraźnie zwiększa jego ryzyko.
mnichv10, 19 lutego 2013, 11:48
Tak myślałem, że to nie może być takie proste...
żuczek, 20 lutego 2013, 18:49
Może chodzi o strukturę, grubość kości? Nie rozumiem też tych dawek i czy badania dotyczą mleka jakiego? świeżego, UHT?