Mleko lepsze od śmietany

| Zdrowie/uroda
Rob Ellis', CC

Naukowcy z Institute of Aging Research (IFAR) z Hebrew SeniorLife odkryli, że spożywanie produktów mlecznych - szczególnie mleka i jogurtu - jest związane z wyższą gęstością kości bioder, ale już nie kręgosłupa. Z kolei spożywanie śmietany może być powiązane ze spadkiem gęstości kości.

Produkty mleczne dostarczają wielu ważnych składników odżywczych, które są korzystne dla kości. Jednak śmietana i jej produkty, takie jak lody, posiadają mniej tych składników, a więcej tłuszczu i cukru. Podczas badań stwierdziliśmy, że spożywanie 2,5-3 dawek mleka i jogurtu dziennie jest związane z większą gęstością kości. Konieczne są dalsze badania nad rolą sera (który może zawierać duże ilości tłuszczu i sodu). Trzeba też sprawdzić, czy spożywanie mleka ma wpływ na zmniejszenie liczby złamań kości - mówi główny autor badań, Shivani Sahni.

Naukowcy przeprowadzili swoje badania na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez 3212 osób. Zbadano także gęstość ich kości i porównano wyniki osób spożywających przede wszystkim mleko i jogurt z osobami spożywającymi śmietanę. Wybierając niekotłuszczowe mleko i jogurt dostarczamy organizmowi więcej białka, wapnia i witaminy D, a mniej nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu z dietą, w której znajduje się więcej śmietany.

mleko śmietana jogurt kości