Nowy rekordzista prędkości lotu poziomego

| Nauki przyrodnicze
MPI for Ornithology

Moloski brazylijskie (Tadarida brasiliensis) są najszybszymi lotnikami w świecie zwierząt. Dotąd rekordy prędkości lotu poziomego przypisywano przedstawicielom rodziny jerzykowatych (Apodidae); jerzyk zwyczajny (Apus apus) potrafi np. osiągnąć szybkość ponad 100 km/h.

Ostatnio zespół z Instytutu Ornitologii Maxa Plancka i USA zbadał 7 molosków i okazało się, że nietoperz ten potrafi się rozpędzić do imponujących 160 km/h (mierzono prędkość względem powierzchni ziemi). Autorzy publikacji z pisma Royal Society Open Science podkreślają, że jest to możliwe dzięki aerodynamicznym kształtom i skrzydłom dłuższym od średniej dla nietoperzy.

Jerzykowate, np. wspomniany wcześniej jerzyk zwyczajny, mogą osiągać prędkość 110 km/h i są uznawane za ptaki najszybsze w locie horyzontalnym. Pikujące sokoły wędrowne zbliżają się zaś do 300, a nawet 350 km/h. Przez budowę skrzydeł nietoperze generują o wiele większy opór i generalnie uchodzą za powolnych lotników.

Ponieważ zwierzęta z długimi wąskimi skrzydłami latają zazwyczaj szybciej od tych z krótszymi i szerszymi, Niemcy i Amerykanie wybrali do badań moloski brazylijskie.

Początkowo sami nie mogliśmy uwierzyć w nasze dane, ale były poprawne: czasem samice, które ważą 11-12 g, latały z prędkością ponad 160 km/h, a to nowy rekord prędkości dla lotu horyzontalnego - opowiada Kamran Safi.

Akademicy prowadzili pomiary dzięki mocowanym na szyi ok. 1-g radionadajnikom (taśma klejąca puszczała po 2-5 dniach). Sygnał wychwytywano za pomocą odbiornika w małym dronie. Specjaliści brali pod uwagę warunki panujące w czasie lotów, dysponowali danymi z najbliższej stacji pogodowej. Zewnętrzne czynniki, takie jak ukształtowanie terenu czy wiatr od tyłu, nie mogą wyjaśnić uzyskanych wyników, bo nie miały wpływu na maksymalne prędkości - podsumowuje Dina Dechmann.

molosek brazylijski Tadarida brasiliensis lot horyzontalny Kamran Safi Dina Dechmann