Skarb z sadu

| Humanistyka
Kanton Aargau

Rolnik z Ueken odkrył w lipcu w swoim sadzie wiśniowym zbiór ponad 4 tys. rzymskich monet (~15 kg) sprzed ok. 1700 lat. Za cenne znalezisko należy podziękować kretowi, który zrobił kopiec w odpowiednim miejscu.

Kanton Aargau Kanton Aargau

Ponieważ kilka miesięcy wcześniej w oddalonym o 4 km Frick natrafiono na ślady rzymskiego osadnictwa, zobaczywszy w kopcu coś błyszczącego, rolnik powiadomił służby archeologiczne kantonu. Wykopaliska rozpoczęły się 15 września i na początku bieżącego tygodnia wydano komunikat o znalezieniu na powierzchni kilku metrów kwadratowych 4166 monet w doskonałym stanie. Jak wspomina Georg Matter z Kantonsarchäologie Aargau, już to, co udało się znaleźć w pierwszych trzech dniach, przekroczyło najśmielsze oczekiwania.

Po obejrzeniu ponad 200 sztuk numizmatyk Hugo Doppler zidentyfikował monety wybite za panowania 6 cesarzy: Lucjusza Domicjusza Aureliana, Tacyta, Marka Aureliusza Probusa, Marka Aureliusza Karynusa, Dioklecjana i Maksymiana. Najmłodsza moneta pochodziła z 294 r.

Doppler dodaje, że idealny stan monet wskazuje, że zostały zabrane z obiegu tuż po wybiciu. Specjalista sądzi, że właściciel traktował je jak zabezpieczenie w czasach ekonomicznej niepewności, antoniniany (łac. antoninianus) bito bowiem z brązu z dodatkiem aż 5% srebra. Musiał je zbierać na przestrzeni kilkunastu lat i zakopać ok. 294 r. Na jego decyzję wpłynęła zapewne wysoka inflacja z końca III w. n.e., która utrudnia zresztą archeologom ocenę ówczesnej wartości skarbu. Przypuszczają oni jednak, że tak czy siak była to mała fortuna, odpowiadająca rocznym-dwuletnim średnim dochodom legionisty.

monety sad Ueken antoniniany Georg Matter Hugo Doppler