Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej prezentuje kolejne imaga motyli. Oficjalne otwarcie motylarni już wkrótce

| Nauki przyrodnicze
iankelsall1, CC (Pixabay)

Dziewiętnastego września nastąpi przekładane oficjalne otwarcie motylarni przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu koło Bielska-Białej. Mamy już ok. 300 okazów motyli, zarówno egzotycznych, jak i tych znanych z naszych łąk. Reprodukują się i – ku uciesze przewodników – składają jaja. O to właśnie chodziło, abyśmy prezentowali cały cykl rozwoju [...] - powiedziała dyrektor Muzeum Barbara Szermańska.

W Jaworzu będzie można zobaczyć nie tylko motyle tropikalne i rodzime, ale i straszyki, mrówki parasolowate (grzybiarki), chrząszcze czy modliszki. Niektóre z nich zostały kupione w Wielkiej Brytanii. One się piękne zadomowiły. Chcemy zamówić jeszcze kolejną partię, która powinna dotrzeć przed otwarciem.

Szóstego sierpnia na swoim profilu na Facebooku Muzeum poinformowało o "przebudzeniu" pierwszego egzotycznego motyla - Prepona omphale.

Pierwotnie zakładano, że otwarcie motylarni może nastąpić jeszcze w czasie wakacji, ale plany zostały pokrzyżowane przez obostrzenia związane z COVID-19. Później, na początku czerwca, Szermańska wspominała o 4 września. Z uwagi na pandemię przekładane otwarcie będzie skromne, dla mieszkańców Jaworza. W sali będzie przebywało 15 osób.

Motylarnia jest sporym wyzwaniem. Chcemy prowadzić hodowlę motyli egzotycznych. Na razie świetnie się rozwijają. Mają rośliny egzotyczne, którymi się żywią, bananowce, cytryny. Uczymy się, jakich potrzebują roślin i ile ma ich być.

Łączna powierzchnia częściowo przezroczystego namiotu o wysokości 4,75 m i średnicy 9,5 m to 75 m2. Umieszczona w nim została roślinność rodzima i egzotyczna, a także inkubatory dla larw motyli i formikarium. W centrum ma się znajdować przestrzeń do zwiedzania i przeprowadzania szkoleń czy prezentacji.

 

 

motylarnia Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu Barbara Szermańska