Jesteśmy ludźmi dzięki „śmieciowemu DNA”?
Szympansy to najbliżsi żyjący krewni Homo sapiens. Linie ewolucyjne obu gatunków rozeszły się przed około 6 milionami lat, dzięki czemu obecnie istnieją Pan troglodytes i Homo sapiens. Nasze DNA jest bardzo do siebie podobne, a naukowcy z Uniwersytetu w Lund postanowili dowiedzieć się, które fragmenty DNA odpowiadają za to, że nasze mózgi pracują odmiennie.
Do pracy przystąpili zaś w sposób odmienny od innych grup naukowych. Zamiast badać żyjących ludzi i szympansy, wykorzystaliśmy komórki macierzyste. Zostały one pozyskane z komórek skóry i przeprogramowane przez naszych kolegów w Niemczech, USA i Japonii. My rozwinęliśmy je w komórki mózgowe, a następnie je badaliśmy, mówi profesor Johan Jakobsson, który kierował pracami.
Uczeni porównali wyhodowane przez siebie komórki mózgowe człowieka i szympansa i zauważyli, że oba gatunki w odmienny sposób wykorzystują część DNA, co wydaje się odgrywać znaczącą rolę w rozwoju mózgu.
Naukowcy ze zdumieniem zauważyli, że różnice występowały w strukturalnych wariantach DNA, zwanych „śmieciowym DNA”. To DNA niekodujące, długie powtarzalne sekwencje o których przed długi czas sądzono, że nie odgrywają żadnej funkcji. DNA niekodujące stanowi aż 98% naszego genomu. Nie koduje ono białek, mRNA, tRNA ani rRNA. Wydaje się całkowicie bezużyteczne, co jest o tyle zaskakujące, że nawet u bakterii DNA niekodujące stanowi zaledwie 20% genomu. U nas zaś niemal cały genom. W ostatnich latach kolejne badania pokazują, że odgrywa ono jednak pewną rolę, w związku z czym termin „śmieciowe DNA” jest coraz rzadziej używany.
Dotychczas naukowcy szukali odpowiedzi na postawione przez nas pytania w tej części DNA, w której kodowane są białka. Badali więc te pozostałe 2% DNA oraz same białka, poszukując w nich odpowiedzi, dodaje Jakobsson.
To wskazuje, że genetyczne podstawy ewolucji ludzkiego mózgu są znacznie bardziej złożone, niż sądzono i że odpowiedź nie leży w 2% naszego DNA. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że to, co odpowiada za ewolucję naszego mózgu, jest ukryte w słabo badanych dotychczas 98%. To zaskakujące odkrycie, dodają naukowcy.
Profesor Jakobsson mówi, że porównując komórki mózgu człowieka i szympansa chciałby się dowiedzieć, dlaczego nasze mózgi pozwoliły nam na budowę społeczeństw czy stworzenie zaawansowanych technologii. Uczony wierzy, że kiedyś się tego dowiemy, a wiedza ta pomoże w zwalczaniu takich chorób jak np. schizofrenia. Przed nami jednak bardzo długa droga, gdyż wygląda na to, że odpowiedzi musimy poszukać nie w 2% DNA, a w pełnych 100%. A to znacznie trudniejsze zadanie, stwierdza uczony.
Komentarze (15)
nurek, 9 listopada 2021, 11:42
czy naczelne mogą mieć schizofrenię?
Sławko, 9 listopada 2021, 17:40
Myślę, że mogą. I to nie tylko naczelne. Sądzę, że wszystkie zwierzęta doświadczają chorób umysłowych, w tym schizofrenii.
tempik, 10 listopada 2021, 09:55
psy również mogą mieć wiele "ludzkich" dolegliwości psychicznych
nurek, 10 listopada 2021, 10:47
mam 2 koty. Jeden boi sie wszystkiego, ale prawie nie reaguje na nietypowe dźwięki, Drugi nie boi sie niczego, ale panikuje na nagłe lub nietypowe dźwięki
Mariusz Błoński, 10 listopada 2021, 11:01
Pytanie, czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdiagnozować u innego gatunku.
nurek, 10 listopada 2021, 12:14
wpisałem w internet: zapis eeg w schizie. i otrzymałem m.inn. :"...W zapisach EEG 10% pacjentów obserwuje się skroniowe (częściej lewostronne) ogniska iglic. W schizofrenii przewlekłej obserwuje się dodatnie iglice 14 Hz, małe iglice i zespoły iglica fala 6 Hz [11, 20–22]. U pacjentów ze schizofrenią katatoniczną często w zapisie obserwuje się czynność napadową [23]..."
Mariusz Błoński, 10 listopada 2021, 12:22
Tylko, żeby to przełożyć na inne gatunki musielibyśmy dobrze znać prawidłowe zapisy EEG innych gatunków oraz nie tylko rozpoznać zapisy nieprawidłowe, ale również wiedzieć, co się z tym wiąże. Bo taki sam zapis u innego gatunku wcale nie musi oznaczać tego samego, co oznacza u ludzi.
rura, 10 listopada 2021, 20:10
no pewnie, ale jest szansa, bo eeg nie wymaga kontaktu werbalnego
KONTO USUNIĘTE, 12 listopada 2021, 08:40
Dom bez kota, to głupota!
Nasza E.(RODO ),kotka, wpadła w depresję, gdy musiała korzystać z ogrodu będąc na uwięzi. Zaistniała taka konieczność w trosce o nią i o nas, (bo to dla nas bardzo cenna kotka ze względu na jej niezwykły styl bycia), gdy ją odbiliśmy z kurnika sąsiada, gdzie była uwięziona w celach deratyzacyjnych. W ciągu trzech dni straciła apetyt, zrobiła się osowiała i... przestała z nami rozmawiać (to jej gadanie, takie interaktywne, stanowi o jej niezwykłości). Powrót do normalności, po zwróceniu wolności, trwał dużo dłużej.
Pozostałe koty są normalne, tzn. tylko wspaniałe.
peceed, 12 listopada 2021, 10:47
Czyli co?
Diagnozować to można wszystko
KONTO USUNIĘTE, 12 listopada 2021, 17:00
Czasownikiem niedokonanym "diagnozować" sobie można wszystko nie licząc na efekt, ale jak już dostanie przedrostek, to staje się czasownikiem d o k o n a n y m, gdyż dokonał się skutecznie akt diagnozowania.
peceed, 12 listopada 2021, 17:00
Znikoma. W przyrodzie chore osobniki dosyć szybko zostaną skonsumowane, a w niewoli zwierzęta nie doświadczają wielkich stresów i uszkodzeń które są warunkiem wstępnym do wystąpienia zjawisk łącznie uważanych za schizofrenię.
Przy czym schizofrenia nie jest jednostką etiologiczną, jak wszystko w psychiatrii ma charakter wybitnie umowny.
To proces wybitnie umowny. Zasadniczo polega na zapisaniu diagnozy - i tyle. Wielkim pechem osób dotkniętych jest to że za psychiatrię zabrała się medycyna, ta dyscyplina ma tendencję do udawania znacznie lepszego zrozumienia stanu rzeczy niż rzeczywiste - osoby które są w stanie to rozgryźć nie zajmują się psychiatrią.
Psychiatrzy "leczą" nie rozumiejąc praktycznie niczego, diagnozowanie to w najlepszym wypadku jest przyporządkowanie pewnej umownej nazwy do problemów pacjenta i nic z tego nie wynika.
nurek, 15 listopada 2021, 09:09
"W przyrodzie chore osobniki dosyć szybko zostaną skonsumowane" bardzo dobry i chyba rozstrzygający argument
Jajcenty, 15 listopada 2021, 11:01
ja tam się na tym nie znam, ale słyszałem że stress w niewoli jest dość duży. Wiele zwierząt odmawia np. krycia w niewoli. Jeśli to nie jest stres to ja już nie wiem co nim jest.
KONTO USUNIĘTE, 15 listopada 2021, 18:07
Teraz zauważyłem:
może niektóre mało aktywne gatunki w zoologach, ale większość ma tam podniesiony poziom kortyzolu w stosunku do tych nie zniewolonych, a hodowlane podczas transportu to nawet kilkusetprocentowy.