Norwegowie zbadali, czy poziom wykształcenia wpływa na tempo kurczenia się mózgu z wiekiem
Wszystkie mózgi kurczą się wraz z wiekiem. Dominujący pogląd mówi, że im wyższy poziom wykształcenia danej osoby, tym wolniej przebiega proces kurczenia się mózgu. dotychczas jednak przeprowadzone badania nie dawały jednoznacznej odpowiedzi wskazującej, czy pogląd taki jest prawdziwy. Aż do teraz.
Badacze z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego przyjrzeli się wynikom badań rezonansem magnetycznym mózgów ponad 2000 osób. Uczestników eksperymentu badano trzykrotnie w ciągu 11 lat. To właśnie czyni te badania wyjątkowymi. To długotrwałe studium na dużą skalę, powtórzone na dwóch niezależnych próbkach, jedno z największych tego typu, mówi Lars Nyberg.
W badaniu wzięły udział osoby w wieku 29–91 lat. Porównywano tempo kurczenia się hipokampu i kory mózgowej u osób, które przed 30. rokiem życia studiowały z osobami, które nie studiowały.
Okazało się, że mózgi wszystkich osób, niezależnie od poziomu wykształcenia, kurczyły się w podobnym tempie. Co prawda zauważono, że, które studiowały, miały większą pojemność kory mózgowej w kilku miejscach, ale tempo kurczenia się tych miejsc nie było uzależnione od kontaktu z wyższą edukacją.
Naukowcy podkreślają, że podobne tempo kurczenie się mózgu nie oznacza, że poziom wykształcenia nie ma znaczenia dla tego organu i naszego zdrowia. Jeśli ludzie z wyższym poziomem wykształcenia mają większe mózgi, to ten fakt może odwlekać w czasie wystąpienie demencji i innych objawów związanych z pogarszającym się funkcjonowaniem poznawczym", stwierdzają naukowcy.
Podstawowy wniosek z badań jest jednoznaczny – tempo kurczenia się mózgów ludzi jest podobne, niezależne od tego, jak długo się uczyli.
Wyniki badań opublikowano na łamach PNAS.
Komentarze (11)
antykwant, 28 kwietnia 2021, 10:02
Osobiście chciałbym zobaczyć jakie są wyniki długotrwałe badania nad kurczeniem się mózgów osób, które regularnie medytują.
cyjanobakteria, 28 kwietnia 2021, 10:45
Obstawiam, że takie same
antykwant, 28 kwietnia 2021, 10:57
Możesz sobie obstawiać Ale obstawianie to nie wyniki badań.
cyjanobakteria, 28 kwietnia 2021, 11:39
Prawda to Ciekawe czy wyższe wykształcenie można ekstrapolować na większą działalność intelektualną przez całe życie. Pewnie są badania na ten temat, ale nie chce mi się teraz szukać. Jeżeli tak jest, to być może główkowanie w ogóle nie chroni mózgu.
radar, 29 kwietnia 2021, 08:52
Ja cały czas przychylam się do poglądu, że mózg jest jak mięsień, żeby "urósł" i nie zanikał musi być intensywnie trenowany/używany i nie tylko do obsługi załatwiania "potrzeb fizjologicznych" w sensie dosłownym i w sensie dostarczania papki w postaci M jak coś tam czy kto w z kim i w co się ubrał
EDIT: autorefleksja. Ciekawe czy jest jakakolwiek różnica dla mózgu pomiędzy spędzaniem czasu na M jak coś tam a spędzaniem czasu na kopalni wiedzy ?
cyjanobakteria, 29 kwietnia 2021, 10:32
To zależy na jakim wątku. Na KW też są telenowele
Też uważałem, że mózg trzeba trenować, ale teraz zaczynam powątpiewać. Inna rzecz, że jak główkujesz i chociażby udzielasz się na forum czy oglądasz filmy popularnonaukowe albo czytasz książki, to się uczysz, a to pozwala zachować sprawność umysłową w warstwie softwareowej niezależnie od możliwości fizycznych sprzętu
radar, 29 kwietnia 2021, 10:42
To tak, ale zastanawiam się, czy czytając forum i ogladając filmy popularnonaukowe nie rozwijamy po prostu innej części mózgu, a te odpowiedzialne za papkę obumierają. Skąd wiadomo, że to jest jakaś korzyść ?
Antylogik, 29 kwietnia 2021, 11:30
Komputery też się kurczą, a jednak mają coraz więcej pamięci i są coraz szybsze.
peceed, 29 kwietnia 2021, 14:32
Dla mnie główkowanie było celem, nie środkiem, nawet gdy wydawało mi się że jest inaczej
A odnośnie chronienia mózgu to już 20 lat wygłówkowałem sporo ogólnych strategii w tym kierunku, na przykład "immortalizacja" neuronów za pomocą wszczepów sztucznych mikrojąder komórkowych (pewnie wystarczyłyby chromosomy) zawierających "awaryjne DNA", specyficznych dla określonego typu komórki, i usprawniających biochemię takich neuronów. Rozważałem nawet możliwość całkowitego zastępywania starych jąder nowymi.
Obecnie dołożyłbym w nich fabryki upgradowanego mtDNA (głównie o enzymy walczące z mutacjami).
Człowiek po moich poprawkach mógłby odpornością na promieniowanie zawstydzić karaluchy
cyjanobakteria, 29 kwietnia 2021, 15:27
Przez moment pomyślałem, że skorzystam z rad, ale po doczytaniu do połowy zmieniłem zdanie
peceed, 29 kwietnia 2021, 15:32
W tym momencie mam jedną radę - nigdy nie przyjmuj antybiotyków/leków przeciwmalarycznych których mechanizmem działania jest pośrednie lub bezpośrednie niszczenie DNA.
Ta jedna rada mogła mi uratować mózg.