Z nowym narzędziem obrazowym specjaliści zdobywają coraz więcej informacji o mukowiscydozie
Obrazujący cewnik o średnicy ok. 2 mm przeprowadza optyczną tomografię koherencyjną (ang. optical coherence tomography, OCT), by z rozdzielczością do ok. 1 mikrometra przeskanować przewody nosowe pacjentów z mukowiscydozą. Dzięki temu, nie znieczulając pacjenta, można przeanalizować funkcjonowanie rzęsek układu oddechowego oraz proces usuwania śluzu.
Przeprowadziliśmy liczne testy μOCT w laboratorium, to jednak pierwsze badania na ludziach - podkreśla dr Guillermo Tearney z Massachusetts General Hospital. Dotąd nikt nie oglądał tej patofizjologii dynamicznie u żywych pacjentów. Teraz możemy zacząć pojmować rzeczy, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia.
Podczas przełomowych badań specjaliści odkryli, że u pacjentów z mukowiscydozą śluz zawiera więcej komórek zapalnych niż w zdrowej grupie kontrolnej i jest bardziej odwodniony, przez co przesuwa się wolniej i tworzy grubszą warstwę.
Okazało się także, że u pacjentów z mukowiscydozą występują obszary pozbawione rzęsek i nabłonka. Sądziliśmy, że rzęski znajdują się tam, gdzie powinny, ale źle działają, tymczasem istniały miejsca całkowicie ich pozbawione - opowiada Tearney.
Wg naukowców, niebagatelne znaczenie ma podwyższona intensywność odbicia śluzu, która stanowi przybliżenie jego lepkości. Łącznie uwidocznione przez μOCT unikatowe morfologiczne różnice w zakresie śluzu, cieńsza warstwa płynu okołorzęskowego, a także uszkodzenia/ubytki silnie zaburzają transport śluzowo-rzęskowy.
Obrazowanie nieprawidłowego śluzu daje wielkie możliwości. Teraz będziemy mogli zobaczyć, jak różne rodzaje terapii wpływają na drogi oddechowe chorych [...] - podsumowuje prof. Steven M. Rowe z Uniwersytetu Alabamy.
Komentarze (4)
oneiro, 8 sierpnia 2019, 14:28
Zaciekawiło mnie te zdanie
"...specjaliści odkryli, że u pacjentów z mukowiscydozą śluz .....jest bardziej odwodniony, "
Wiem, że to anegdotyczne, ale jestem astmatykiem i po około 30 latach z chorobą mogę stwierdzić, że potencjalna przyczyna przyczyna astmy to odwodnienie. Tak, za mało piłem to raz, a dwa za mało izotonicznie (nie chodzi o kupne napoje izo, samemu można zrobić lub więcej "wodnistych" owoców jeść). Odkąd pieje więcej jest zdecydowanie lepiej. Do tego łykam magnez (wypiera wapń)., myślę też o włączeniu K2. Dodatkowo przestałem jeść produktów z dużo ilością laktozy. A to dlatego, że wielocukier laktoza (pod wpływem enzymu laktazy) przekształca się w glukozę i galaktozę. A galaktoza w procesie trawienie na koniec wydziela śluz. Jak organizm pozbywa się śluza? - przed drogi śluzowe. Jedną z nich są zatoki, wiem że mam obrzmiałe i muszę to jeszcze wyprostować, ale jeśli organizm nie może pozbyć się śluzu tutaj to stara się go wydalić....w płucach. Acha, no i nie ma sensu kupowanie produktów bez laktozy bo producenci dodają enzym laktazę, więc jak ktoś nie tolerował i miał wzdęcia to teraz ich nie ma, ale problem z galaktozą dalej jest. Organizm ma ograniczone zasoby na pozbycie się tego śluzu.
Czemu o tym piszę? Bo astmę mam na tle alergicznym (w sumie sam do tego doszedł, żaden pulmonolog mi tego nie wyjaśnił, a byłem u nastu) i mimo, że jest lepiej to nie jest idealnie i w sezonie pyłków traw (mój alergen) muszę wspomagać się tabletką przeciwalergiczną. Chodzi o to, że jak mam zadyszkę i zaczyna działać tabletka to zaczynam odkaszliwać śluz i oddycha się od razu lepiej. Wg mnie jest to dość lepki śluz, ale odkąd więcej pieje wydaje się jakby jego lepkość wyraźnie zmalała i łatwiej był się go pozbyć.
Podsumowując zastanawiam się czy astma (na tle alergicznym) i mukowiscydoza nie są jakoś powiązane ??? Tu i tu jest śluz.
marcin pasikonik, 13 listopada 2019, 09:57
moze ci co wynalezli to narzedzie moze kiedys beda brani do nagrody Nobla
wilk, 15 listopada 2019, 11:44
@marcin pasikonik W kategorii medycyny nagrodę Nobla przyznaje się za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”/„ for outstanding discoveries in the fields of life sciences and medicine”, nie za wynalazki.
marcin pasikonik, 18 listopada 2019, 08:43
Witaj wilku acha oki