Wpływ leków na nadciśnienie na zaburzenia nastroju
Leki na nadciśnienie wpływają na ryzyko zaburzeń nastroju, w tym depresji czy zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.
Jak zauważył prof. Sandosh Padmanabhan z Uniwersytetu w Glasgow, dwa z czterech analizowanych typów leków podnoszą ryzyko zaburzeń nastroju, a jeden je obniża.
Możliwy wpływ leków na nadciśnienie na zdrowie psychiczne to coś, z czego lekarze powinni sobie zdawać sprawę [...].
Naukowcy zebrali dane 525.046 pacjentów w wieku 40-80 lat z 2 dużych szkockich szpitali. Zidentyfikowali 144.066 osób leczonych na nadciśnienie za pomocą antagonistów receptora angiotensyny, β-blokerów, blokerów kanału wapniowego lub moczopędnych tiazydów. Później porównano je do grupy 111.936 pacjentów nieprzyjmujących tych leków. Losy badanych śledzono przez 5 lat, odnotowując przypadki hospitalizacji z powodu zaburzeń nastroju.
Stwierdzono 299 hospitalizacji, głównie wskutek depresji (średnio po 2,3 roku leczenia na nadciśnienie).
W porównaniu do pacjentów leczonych za pomocą antagonistów receptora angiotensyny (blokerów lub inhibitorów konwertazy angiotensyny), chorzy przyjmujący β-blokery i blokery kanału wapniowego byli 2-krotnie bardziej zagrożeni hospitalizacją z powodu zaburzeń nastroju.
Spośród analizowanych leków i w porównaniu do osób niezażywających leków na nadciśnienie, ludzie leczeni za pomocą antagonistów receptora angiotensyny byli w najmniejszym stopniu zagrożeni hospitalizacją. Ryzyko wyliczone dla chorych przyjmujących tiazydy było takie samo jak w grupie kontrolnej. Choroby towarzyszące podwyższały ryzyko zaburzeń nastroju.
Wyniki Szkotów sugerują, że antagoniści receptora angiotensyny mogą znaleźć nowe zastosowanie w terapii zaburzeń nastroju.
Ważne, by wyniki potwierdzić w niezależnym badaniu. My prowadziliśmy jednoośrodkowe studium, które brało pod uwagę ryzyko poważniejszych - wymagających hospitalizacji - postaci zaburzeń nastroju. Należy więc ocenić wpływ leków na nadciśnienie na łagodne-umiarkowane zmiany nastroju, ponieważ mają one wpływ na jakość życia pacjentów - podsumowuje Padmanabhan.
Komentarze (1)
glaude, 12 października 2016, 07:21
Wszystko fajnie, ale jeśli dobrze pamiętam RAA nie działają/działają słabiutko u przedstawicieli rasy czarnej. Nie wiem jak jest u mulatów - ale tak czy siak, spora grupa pacjentów odpada przy nadciśnieniu i dobroczynnym działaniu przeciwdepresyjnym.