Większość psów wybierze pochwałę, nie jedzenie
Mając wybór, psy często wolą pochwałę właścicieli od jedzenia.
By ustalić preferencje czworonogów, naukowcy z Projektu Pies (Dog Project) z Emory University prowadzili zarówno badania obrazowe, jak i eksperymenty behawioralne.
Próbujemy zrozumieć podstawy ludzko-psiej więzi i czy chodzi głównie o jedzenie, czy o więź samą w sobie. Z 13 psów, które ukończyły nasze studium, większość wolała pochwałę właściciela od jedzenia albo ceniła obie rzeczy jednakowo. Tylko dwa psy, prawdziwe żarłoki, wykazywały silną preferencję w stosunku do pokarmu - opowiada Gregory Berns.
Jedna z teorii odnośnie do psów głosi, że są one głównie pawłowowskimi maszynami: pragną jedzenia, a właściciele stanowią sposób na jego pozyskanie. Inna teoria, bardziej współczesna, zakłada, że psy cenią kontakt z człowiekiem dla samego kontaktu.
Próbując rozstrzygnąć, która jest prawdziwa, Amerykanie najpierw uczyli psy kojarzenia 3 obiektów z różnymi wynikami. Różowa ciężarówka sygnalizowała nagrodę w postaci jedzenia. Niebieski rycerzyk oznaczał nagrodę słowną od właściciela. Szczotka do włosów była przedmiotem kontrolnym.
Później psy badano z przedmiotami w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI); z każdym obiektem przeprowadzano 32 próby.
U wszystkich psów w reakcji na bodźce związane z nagrodą występowała silna aktywacja (w porównaniu do bodźca kontrolnego). U czterech zwierząt odnotowano szczególnie silną aktywację pod wpływem bodźca sygnalizującego pochwałę właściciela. U dziewięciu nagroda słowna i pokarmowa wywoływały podobną aktywację. Dwa czworonogi wykazywały silniejszą aktywację po pokazaniu bodźca skojarzonego z jedzeniem.
Następnie psy przechodziły eksperyment behawioralny. Na początku zapoznawano je z pomieszczeniem z labiryntem w kształcie litery Y. Jedno z jego ramion prowadziło do miski z jedzeniem, drugie do właściciela, który siedział na krześle plecami do psa. Pies był kilkakrotnie wypuszczany w pokoju; mógł sam wybierać drogę. Jeśli przychodził do właściciela, był chwalony.
Psy to indywidualności i ich profile neurologiczne pasują do wyborów behawioralnych. Odkryliśmy, że reakcja jądra ogoniastego w pierwszym eksperymencie korelowała z wyborami w drugim eksperymencie. Większość czworonogów na przemian wybierała jedzenie i pokarm, lecz psy z najsilniejszą odpowiedzią neurologiczną na pochwałę w 80-90% przypadków wybierały w labiryncie drogę do właściciela. To wskazuje na wagę pochwały społecznej u psów. Niewykluczone, że to odpowiednik tego, co czujemy my, ludzie, gdy ktoś nas chwali.
Komentarze (2)
tempik, 17 sierpnia 2016, 14:17
jak mnie by wpuscili do tego labiryntu to po sniadaniu bym wybrał pogłaskanie, teraz(czyli przed wyczekiwanym obiadem) wybrałbym miche....
więc pytanie jest przy jakim poziomie glukozy we krwi tych psiaków bawili się w te eksperymenty? do tego kazdy pies ma swój metabolizm. tym badaniem mozna wyłowić jedynie psy zachłanne które mimo najedzenia dalej mogą i chcą żreć
Gość Astro, 17 sierpnia 2016, 14:49
Na miejscu psów wpuściłbym w ten labirynt "badaczy". Dodałbym jeszcze "przedmiot kontrolny" jak zdjęcie gołej d*py.
W ogóle, to podziwiam sposób poj*bania mózgu takich "behawiorystów".