Większość psów wybierze pochwałę, nie jedzenie

| Nauki przyrodnicze
Emory University

Mając wybór, psy często wolą pochwałę właścicieli od jedzenia.

By ustalić preferencje czworonogów, naukowcy z Projektu Pies (Dog Project) z Emory University prowadzili zarówno badania obrazowe, jak i eksperymenty behawioralne.

Próbujemy zrozumieć podstawy ludzko-psiej więzi i czy chodzi głównie o jedzenie, czy o więź samą w sobie. Z 13 psów, które ukończyły nasze studium, większość wolała pochwałę właściciela od jedzenia albo ceniła obie rzeczy jednakowo. Tylko dwa psy, prawdziwe żarłoki, wykazywały silną preferencję w stosunku do pokarmu - opowiada Gregory Berns.

Jedna z teorii odnośnie do psów głosi, że są one głównie pawłowowskimi maszynami: pragną jedzenia, a właściciele stanowią sposób na jego pozyskanie. Inna teoria, bardziej współczesna, zakłada, że psy cenią kontakt z człowiekiem dla samego kontaktu.

Próbując rozstrzygnąć, która jest prawdziwa, Amerykanie najpierw uczyli psy kojarzenia 3 obiektów z różnymi wynikami. Różowa ciężarówka sygnalizowała nagrodę w postaci jedzenia. Niebieski rycerzyk oznaczał nagrodę słowną od właściciela. Szczotka do włosów była przedmiotem kontrolnym.

Później psy badano z przedmiotami w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI); z każdym obiektem przeprowadzano 32 próby.

U wszystkich psów w reakcji na bodźce związane z nagrodą występowała silna aktywacja (w porównaniu do bodźca kontrolnego). U czterech zwierząt odnotowano szczególnie silną aktywację pod wpływem bodźca sygnalizującego pochwałę właściciela. U dziewięciu nagroda słowna i pokarmowa wywoływały podobną aktywację. Dwa czworonogi wykazywały silniejszą aktywację po pokazaniu bodźca skojarzonego z jedzeniem.

Następnie psy przechodziły eksperyment behawioralny. Na początku zapoznawano je z pomieszczeniem z labiryntem w kształcie litery Y. Jedno z jego ramion prowadziło do miski z jedzeniem, drugie do właściciela, który siedział na krześle plecami do psa. Pies był kilkakrotnie wypuszczany w pokoju; mógł sam wybierać drogę. Jeśli przychodził do właściciela, był chwalony.

Psy to indywidualności i ich profile neurologiczne pasują do wyborów behawioralnych. Odkryliśmy, że reakcja jądra ogoniastego w pierwszym eksperymencie korelowała z wyborami w drugim eksperymencie. Większość czworonogów na przemian wybierała jedzenie i pokarm, lecz psy z najsilniejszą odpowiedzią neurologiczną na pochwałę w 80-90% przypadków wybierały w labiryncie drogę do właściciela. To wskazuje na wagę pochwały społecznej u psów. Niewykluczone, że to odpowiednik tego, co czujemy my, ludzie, gdy ktoś nas chwali.

nagroda pies właściciel pochwała jedzenie pokarm wybór jądro ogoniaste Gregory Berns