Taśma klejąca pomaga tworzyć nanostruktury

| Technologia
University of Minnesota

Uczeni z University of Minnesota, Argonne National Laboratory opracowali prostą, przełomową technikę produkcji nanostruktur, która umożliwi wytwarzania mniejszych i lepszych urządzeń optycznych oraz elektrycznych. Dzięki połączeniu kilku standardowych nanotechnik oraz wykorzystaniu na ostatniem etapie... taśmy klejącej, naukowcy z Minnesoty stworzyli niezwykle wąskie przerwy w warstwie metalu i wytrawili je na czterocalowym plastrze krzemowym. Najmniejsze ze szczelin miały szerokość zaledwie 1 nanometra. Co więcej, szerokość przerw można kontrolować na poziomie atomowym.

Jednym z potencjalnych zastosowań warstw o tak wąskich szczelinach jest użycie ich do ściśnięcia światła na przestrzeni mniejszej niż dotychczas było to możliwe. Specjaliści z Seulu, pracujący pod kierunkiem profesora Dai-Sik Kima oraz ich koledzy z Argonne prowadzeni przez doktora Matthew Peltona, wykazali, że światło można z łatwością wprowadzić w taki szczeliny, nawet jeśli są one o tysiące razy mniejsze niż długość fali światła. To niezwykle ważne spostrzeżenie, gdyż zmuszenie światła do zajęcia tak małych przestrzeni wiąże się ze znaczącym wzrostem jego intensywności. Koreańczycy i Amerykanie odkryli, że intensywność światła w szczelinach zwiększyła się aż 600 milionów razy.

Nasza technologia, zwana litografią warstwy atomowej, umożliwi tworzenie ultramałych czujników o zwiększonej wydajności i pozwoli na przeprowadzenie nowych, ekscytujących eksperymentów w nanoskali, jakich nie można było przeprowadzić wcześniej. Nasze badania tworzą też podstawy dla przyszłych studiów nad poprawieniem jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych - mówi Sang-Hyun Oh, profesor z University of Minnesota.

Podczas tworzenia nanostruktur nie wykorzystywano kosztownych narzędzi litograficznych. Najpoważniejszym problemem było usunięcie nadmiaru metalu. Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że w tej roli świetnie sprawdza się taśma klejąca. Nasza technika jest tak prosta, że pozwala na tworzenie jednorodnych i niezwykla małych przerw, jakich nie udało się uzyskać wcześniej. Mamy nadzieję, że wielu naukowców zajmie się jej badaniem - dodaje Oh.

nanostruktura taśma klejąca