Laserowy mikroskop skaningowy z napędu DVD

| Medycyna
LifeSupercharger (John Liu), CC

Choć odtwarzacze DVD zostały wyparte przez media strumieniowe i pamięci USB, nadal można spożytkować ich tanie napędy optyczne. Aman Russom ze Szkoły Biotechnologii Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie wykazał bowiem, że przydają się podczas wykrywania zakażenia wirusem HIV czy badania DNA.

Pochodzący z Erytrei Russom zademonstrował, że gdy wykorzysta się półprzezroczystą płytę, a komercyjny czytnik dostosuje do wykrywania światła przechodzącego przez nośnik, uzyskuje się laserowy mikroskop skaningowy (DVD LSM, od ang. DVD Laser Scanning Microscope). Za jego pomocą da się zbadać wprowadzoną do rowków krew i zobrazować komórki z rozdzielczością 1 mikrometra.

Dysponując zwykłym odtwarzaczem DVD, stworzyliśmy tanie narzędzie analityczne do badania DNA, RNA, białek, a nawet całych komórek. Dzięki technologii Lab-on-DVD wyniki testu na obecność wirusa HIV są dostępne już po kilku minutach.

Dowodząc, że jego prototyp działa, Russom zobrazował limfocyty CD4 dodatnie (CD4+). Standardowo w ramach testów na HIV zlicza się je za pomocą cytometrii przepływowej, ale koszt takiego aparatu (bez uwzględnienia kosztów eksploatacyjnych) to ok. 30 tys. USD, podczas gdy odtwarzacz można kupić za mniej niż 200 dol. Dodatkowo cytometry są masywne i skomplikowane, a by obsłużyć lekkie Lab-on-DVD, nie trzeba przechodzić intensywnego szkolenia. Ponieważ pacjent od razu dostaje wyniki, nie musi odbywać kolejnych podróży do ośrodka zdrowia. Wg Russoma, dla mieszkańców krajów rozwijających się to prawdziwa rewolucja.

W pierwszym roku chcemy popracować nad wydajnością technologii, a w drugim przetestować ją na próbce klinicznej. Ważnym etapem będzie walidacja oraz porównanie z istniejącymi badaniami laboratoryjnymi.

napęd DVD laserowy mikroskop skaningowy krew HIV badanie Aman Russom