Bąbelki są bolesne i... kwaśne
Choć z mniejszą intensywnością, gazowane napoje działają na te same receptory w jamie nosowej, co chrzan czy musztarda (Journal of Neuroscience).
Nasycenie dwutlenkiem węgla wywołuje dwa odrębne wrażenia. Sprawia, że coś wydaje się kwaśne, ale i palące. Wszyscy odczuwaliśmy to nieprzyjemne mrowienie w gardle, gdy za szybko przełknęliśmy gazowany napój. My, naukowcy, nie wiedzieliśmy jednak, które komórki i jakie cząsteczki w obrębie tych komórek odpowiadają za bolesne wrażenia towarzyszące piciu napoju z bąbelkami – opowiada prof. Emily Liman z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
Wlewając nasyconą dwutlenkiem węgla solankę do naczynia z neuronami z obwodów czuciowych nosa i ust, Amerykanie stwierdzili, że gaz aktywuje tylko jeden rodzaj komórek – komórki wykrywające również musztardę. Dochodzi w nich do ekspresji genu TRPA1, który koduje białko będące kanałem jonowym neuronów nocyceptywnych, czyli bólowych. Okazało się, że komórki pozbawione TRPA1 dużo słabiej reagowały na CO2, a gdy gen wprowadzano do komórek niewrażliwych na dwutlenek, zaczynały na niego reagować.
Skoro napoje gazowane mają coś wspólnego z bólem, czemu właściwie je pijemy? Choćby dlatego, że począwszy od XIX w. (1885 r.), badania wskazywały, że nasycanie CO2 ogranicza wzrost bakterii. Poza tym dla niektórych picie wody sodowej czy oranżady mogło być (i jest?) sposobem na wykazanie się odwagą. Jeszcze inni wspominają, że mrowienie działa na nich pobudzająco, w pewnym sensie bąbelki zastępują im więc kawę.
Spożywanie napojów gazowanych powoduje nie tylko mrowienie. W 2009 r. zespół Charlesa Zukera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Nicholasa Ryby z Narodowych Instytutów Zdrowia wykazał, że CO2 pobudza też receptory wykrywające kwaśny smak.
Komentarze (2)
cyberant, 30 września 2010, 13:00
jasne. moze jeszcze naukowcy dojdą do wniosku że pijący napoje gazowane to masochiści? Mnie tam nic nie boli jak piję gazowaną mineralkę czy pepsi... wręcz przeciwnie, bąbelki działają pieszczotliwie i kojąco. przyjemnie. Panowie powinni zwrócić uwagę nie tylko na to jakie komórki są pobudzane ale na intensywność pobudzenia. Zbyt intensywnie pobudzane wszystko może zaboleć, nawet głaskanie piórkiem...
Anna Błońska, 1 października 2010, 13:43
Mnie też jakoś nie przekonuje argument z macho pijącym mineralkę Nie chce mi się wierzyć, że przed kilkudziesięciu laty komukolwiek imponował osobnik wychylający szklankę sodówki z saturatora Choć trzeba przyznać, że ograniczenie wzrostu bakteryjnego to dobry powód...