Napoje energetyzujące podwyższają ciśnienie i poziom norepinefryny

| Zdrowie/uroda
harmonicagoldfish, CC

Zespół Anny Svatikovej z Mayo Clinic wykazał, że spożycie napojów energetyzujących podwyższa ciśnienie i poziom norepinefryny.

Amerykanie wylosowali 25 zdrowych osób w wieku 18 lat i starszych do grup, które w ciągu 5 minut wypijały 480-ml puszkę napoju energetyzującego lub napój placebo. Napoje spożywano w przypadkowej kolejności w dwóch różnych dniach w odstępie co najmniej 2 tygodni.

Napój placebo dopasowano do napoju energetyzującego pod względem składników odżywczych, miał on także podobny smak, teksturę i kolor. Brakowało w nim jednak kofeiny (240 mg) i innych stymulantów, np. wyciągu z guarany czy tauryny (2000 mg).

Przed każdym dniem badań ochotnicy pościli i powstrzymywali się od spożywania kofeiny i alkoholu. Na początku sesji i 30 min po wypiciu napoju badano stężenie kofeiny i norepinefryny w surowicy, a także poziom glukozy w osoczu. Poza tym mierzono ciśnienie i tętno.

Po wypiciu napoju placebo poziom kofeiny się nie zmieniał. Po spożyciu napoju energetyzującego rósł znacząco. Wypicie napoju energetyzującego wywoływało 6,2-proc. wzrost ciśnienia skurczowego i 6,8-proc. wzrost ciśnienia rozkurczowego (średnie ciśnienie rosło o 6,4%). Między obiema grupami nie stwierdzono istotnych różnic w zakresie tętna.

Średni poziom epinefryny wzrósł po spożyciu napoju energetyzującego ze 150 pg/mL do 250 pg/mL, a po wypiciu napoju placebo ze 140 pg/mL do 179 pg/mL (zmiana 74- vs. 31-proc.).

Ostre zmiany hemodynamiczne i adrenergiczne predysponują do podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego - podsumowują autorzy publikacji z pisma JAMA.

napoje energetyzujące ciśnienie norepinefryna ryzyko sercowo-naczyniowe Anna Svatikowa