Znaleziono najstarsze znane narzędzia?

| Humanistyka

Podczas spotkania Towarzystwa Paleoantropologicznego w San Francisco naukowcy ze Stony Brook University poinformowali o znalezieniu najstarszych narzędzi wykonanych przez przodków człowieka. Zdaniem grupy badawczej, na czele której stała Sonia Harmand, narzędzia te są aż o 800 000 lat starsze niż dotychczasowi rekordziści.

Obecnie nauka przyjmuje, że najstarszymi znanymi narzędziami są te znalezione na stanowisku Gona w Etiopii. Ich wiek oceniono na 2,6 miliona lat. Pasuje on do teorii mówiących, że pierwsi ludzie pojawili się na Ziemi mniej więcej 2,8 miliona lat temu.

Amerykańscy uczeni twierdzą jednak, że znaleźli właśnie narzędzia liczące sobie 3,3 miliona lat. Jeśli mają rację, to były one używane przez przedstawicieli australopitek lub kenyanthropus.

Narzędzia znaleziono na stanowisku Lomekwi 3 w Kenii. Archeolodzy znaleźli tam rdzenie (surowiak, z którego oddzielono co najmniej jeden odłupek), odłupki oraz pięty (kamienie używane do oddzielania odłupków od innych kamieni). Naukowcy uważają, że znalezione przez nich kamienie były celowo obrabiane, badania wykazały bowiem m.in. że były obracane w czasie obróbki.

Już w 2010 roku inny zespół naukowy informował o znalezieniu narzędzi liczących sobie 3,4 miliona lat, jednak stwierdzenie to spotkało się z krytyką, gdyż uczeni nie potrafili wykazać, że kształt kamieni został zmieniony celowo. Teraz wydaje się, że dowód na istnienie narzędzi liczących 3,3 miliona lat jest w zasięgu ręki.

narzędzia Lomekwi odłupek pięta rdzeń australopitek kenyanthropus