Najstarsza naturalna perła Australii

| Humanistyka
Yinika Perston

Zespół archeologów z dwóch uczelni odkrył najstarszą naturalną perłę Australii. Ma 2 tys. lat (wiek ustalono w oparciu o datowanie radiowęglowe okolicznych osadów) i ok. 5 mm średnicy. Warto przypomnieć, że kuliste perły występują w naturze bardzo rzadko.

Minęły mniej więcej 4 dni wykopalisk w schronisku skalnym Brremangurey, stanowisku przylegającym do linii brzegowej Zatoki Admiralicji. Ekipa przesiewała wydobyte osady, składające się z gęstej warstwy muszli i węgla. Praca była nudna i brudna, aż jedna z doktorantek, Isabelle Balzer, nagle zapłakała i ku zaskoczeniu wszystkich wyciągnęła dłoń z perłą. Nikt się tego nie spodziewał [...] - opowiada dr June Ross z Uniwersytetu Nowej Anglii, dodając, że wartość perły dorównuje jej naukowemu znaczeniu.

Wiemy z wykopalisk, że na przestrzeni ostatnich 2 tysięcy lat małże stanowiły ważną część aborygeńskiej diety tego rejonu [wyżyny] Kimberley. Szczególnie poszukiwane - zarówno ze względu na mięso, jak i same muszle - były ostrygi.

Badania mikrotomograficzne potwierdziły, że to prehistoryczna naturalna perła. Naukowcy dowiedzieli się także, że rosła wewnątrz ostrygi przez mniej więcej dekadę.

Od 20 czerwca perłę z Brremangurey będzie można podziwiać na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Morskie Australii Zachodniej.

naturalna perła schronisko skalne Brremangurey Zatoka Admiralicji Isabelle Balzer