Zgubne skutki nieodpowiedniego nawodnienia

| Zdrowie/uroda
PhilCLogo

Ponad połowa amerykańskich dzieci i nastolatków nie nawadnia odpowiednio swoich organizmów. Piją bowiem zbyt mało wody. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, nieodpowiednie nawodnienie ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, zdolności poznawcze i emocjonalne.

Uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili pierwsze w USA ogólnonarodowe badania na temat nawodnienia organizmu dzieci i młodzieży. Odkryli m.in. że Czarne dzieci i młodzież są gorzej nawodnieni od Białych, a chłopcy gorzej nawodnieni od dziewcząt.

To bardzo ważne badania, gdyż pokazują ryzyko związane ze zjawiskiem, do którego w przeszłości nie przywiązywano odpowiedniej wagi. Nawet jeśli większość tych dzieci nie jest narażonych na natychmiastowe dramatyczne problemy zdrowotne, to niedostarczanie odpowiedniej ilości wody pogarsza jakość życia wielu dzieci i młodych ludzi - mówi główny autor badań, Erica Kenney. Dzieje się tak, gdyż nawet łagodne odwodnienie może powodować takie problemy jak bóle głowy, drażliwość, gorsza wydajność fizyczna i zmniejszone zdolności poznawcze.

Naukowcy przyjrzeli się danym z lat 2009-2012, które dotyczyły ponad 4000 osób w wieku 6-19 lat. Badania były prowadzone przez CDC w ramach corocznego National Health and Nutrition Examination Survey. Stopień nawodnienia organizmu stwierdzano badając stopień zagęszczenia moczu.

Uczeni z Harvarda stwierdzili, że nieco ponad połowa badanych nie była odpowiednio nawodniona. Prawdopodobieństwo odwodnienia chłopców było o 76% większe niż dziewcząt, a Czarni byli z 34% prawdopodobieństwem mniej nawodnieni niż Biali. Co więcej okazało się, że niemal 25% badanych w ogóle nie pije samej wody.

Dobra wiadomość jest taka, że to problem, z którym można w prosty sposób sobie poradzić. Wystarczy, że młodzi ludzie będą pili więcej wody, która jest łatwo dostępna, tania, nie zawiera kalorii. Dzięki temu mogą czuć się lepiej i osiągać lepsze wyniki w szkole - mówi profesor Steven Gortmaker.

nawodnienie organizm woda ból głowy kłopoty poznawcze