Neandertalska biżuteria sprzed 130 tys. lat
Ok. 130 tys. lat temu, przed pojawieniem się w Europie człowieka rozumnego, neandertalczycy żyjący w okolicy Krapiny w dzisiejszej północnej Chorwacji wykonywali biżuterię z pazurów bielika zwyczajnego.
David Frayer z Uniwersytetu Kansas i naukowcy z Chorwacji opisali osiem szponów bielika. Odkryto je ponad 100 lat temu. Wszystkie pochodzą z tego samego okresu. Na czterech znajdują się liczne nacięcia o wygładzonych krawędziach, na ośmiu fasety lub ślady abrazji. W trzech największych pazurach w mniej więcej tym samym miejscu spodniej powierzchni znajdują się małe dziurki.
Wszystko to sugeruje, że neandertalczycy z Krapiny mogli wykonywać biżuterię na 80 tys. lat przed pojawieniem się w Europie człowieka rozumnego.
Autorzy publikacji z PLoS ONE uważają, że bieliki i ich pazury miały dla neandertalczyków symboliczne znaczenie. Jakie? Na razie nie wiadomo...
To naprawdę niesamowite odkrycie, jedno z tych, których nikt się nie spodziewał [...] - podsumowuje Frayer.
Komentarze (1)
Astroboy, 13 marca 2015, 09:56
Ja uważam, i jest to moje odkrycie jakiego tym bardziej nikt się nie spodziewał, że do dziurki w pazurze idealnie pasuje długi zaostrzony kijaszek. Takim narzędziem można się bardzo skutecznie podrapać po plecach. Nie muszę też wyjaśniać symbolicznych znaczeń.