Microsoft traci przez netbooki

| Technologia
zieak, CC

Bill Koefoed, menedżer Microsoftu ds. relacji z inwestorami, poinformował, że rosnąca popularność netbooków spowodowała spadek dochodów koncernu. Przychody wydziału Windows Client były w pierwszym kwartale bieżącego roku o 16% niższe, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ponadto o 14 punktów procentowych spadły udziały droższych wersji Windows (np. Vista Business czy XP Professional) w całości sprzedaży tego systemu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku udział droższych wersji spadł z 76 do 62 procent.

Te dwa czynniki wskazują, że Microsoft, mimo iż na rynku netbooków zdobył znaczną przewagę nad konkurencją, traci z tego powodu. Na netbookach instalowany jest przeważnie Windows XP Home. To bardzo tania edycja, którą producenci nebooków kupują od Microsoftu prawdopodobnie w cenie 15 dolarów. To powoduje, że do kasy koncernu wpływa mniej pieniędzy, gdyż netbooki stanowią już 10% wszystkich sprzedanych komputerów.

Chris Liddell, prezes ds. finansowych Microsoftu, mówi, że wcześniej wyniki sprzedaży Windows zmieniały się tak, jak zmieniał się rynek pecetów. Jeśli sprzedano o 10% więcej komputerów, to mniej więcej o tyle samo rosły dochody ze sprzedaży Windows. Pojawienie się netbooków spowodowało, że teraz koncernowi znacznie trudniej jest prognozować przyszłe dochody.

Oczywiście, na zmniejszające się dochody Windows Client ma też wpływ ogólna sytuacja na rynku i spadek sprzedaży komputerów.

Całkowity zysk firmy zmniejszył się o 32%, do 2,98 miliarda dolarów. Po raz pierwszy od 1986 roku koncern zanotował kwartalny spadek wartości sprzedaży. W ciągu trzech pierwszych miesięcy do kasy firmy wpłynęło 13,65 miliarda USD.

netbook Microsoft Windows XP