Złapano niskoenergetyczne neutrino
Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy wykrył niskoenergetyczne neutrino i zbadał z jaką częstotliwością cząstki te docierają na Ziemię. Odkrycie, dokonane za pomocą detektora Borexino, potwierdza teorie dotyczące budowy Słońca i innych gwiazd. Przy okazji potwierdzono teorię, że neutrino oscyluje pomiędzy trzema formami: elektronową, mionową i taonową.
W środku naszej gwiazdy zachodzi nieprzerwana zamiana wodoru w hel. Przy okazji produkowane są olbrzymie ilości energii. W wyniku reakcji zachodzących w Słońcu powstają też neutrina, które po około ośmiu minutach od powstania docierają do Ziemi. Tymczasem energia cieplna powstała w tym samym momencie dociera do nas dopiero po 50 000 lat, gdy wydostanie się na powierzchnię Słońca.
Badania wnętrza gwiazdy są możliwe m.in. dzięki badaniom neutrino. Naukowców szczególnie interesują neutrino powstające w fazie 7Be, krytycznej dla tworzenia się słonecznej energii.
W ciągu ostatnich 10 lat uczeni obserwowali neutrino podczas licznych eksperymentów. Były to jednak cząstki odznaczające się wysoką energią, które są dość rzadkie (występują w stosunku 1:10000 w porównaniu do neutrino niskoenergetycznych). Niewiele więc mówiły o budowie Słońca i tym, co dzieje się w jego wnętrzu. Naukowców interesują jednak bardziej neutrino niskoenergetyczne. Tych nie udało się dotychczas zaobserwować.
Umożliwił to dopiero Borexino, wyjątkowy detektor umieszczony ponad kilometr pod Ziemią.
Borexino znajduje się pod górą Gran Sasso w Apeninach. Detektor jest kulą o średnicy 18 metrów, którą zbudowano z ułożonych koncentrycznie paneli, mających zatrzymywać wszelkie promieniowanie. Naukowcy chcą za jego pomocą badać neutrino, które bardzo słabo reagują z wszelką materią. Dlatego też konieczne stało się odfiltrowanie wszelkich innych cząstek docierających z kosmosu. Celowi temu służy zarówno głębokość, na jakiej umieszczono Borexino, jak i wyjątkowo czyste materiały (miliony razy bardziej czyste niż wykorzystywane przy produkcji układów scalonych), z których zostało stworzone. Ponadto otoczono je 2400 tonami wody, która stanowi dodatkowy filtr.
Wewnątrz wspomnianej kuli znajdują się dwie mniejsze zbudowane z nylonu umieszczone jedna w drugiej. Obie zawierają specjalny organiczny płyn, z tym, że płyn w środkowej kuli jest czystszy. Borexino wypełnione jest siecią 2200 czujników, które rejestrują rozbłyski światła (fotony) powstające, gdy neutrino zderzy się z elektronem w płynie organicznym.
Zbudowanie tak skomplikowanego urządzenia badawczego okazało się konieczne. Obserwacje wysokoenergetycznych neutrino wydawały się potwierdzać obowiązujące teorie, jednak nie dawały ostatecznego dowodu. Do jego uzyskanie konieczne było schwytanie niskoenergetycznego neutrino.
O tym, jak trudnej sztuki dokonano może świadczyć chociażby fakt, że w każdej sekundzie przez ciało każdego mieszkańca Ziemi przenika około 100 bilionów neutrino nie czyniąc nam żadnej szkody.
Komentarze (10)
Sebaci, 28 sierpnia 2007, 20:46
A oscylacje neutrin są z kolei dowodem na to, że mają masę, a więc poruszają się raczej poniżej prędkości światła
techon, 28 sierpnia 2007, 22:06
A ja o tym czytałem pod koniec roku szkolnego (w szkole na lekcji religii:P) w Wiedza i Życie był o tym bardzoooo długi reportaż....
techon, 28 sierpnia 2007, 22:08
Tyy... Sebaci... Mam pomysł na nowy rodzaj silnika:P:P A dokłądniej chodzi mi o silnik Neutronowy jezeli neutrina mają mase to możne ją chyba jakoś ukierunkować... a jeżeli słońcu udaje sie je wytworzyć to i nam może sie uda
Sebaci, 28 sierpnia 2007, 23:39
Wytworzyć spokojnie można, tylko po co? Całe mnóstwo przylatuje do nas z kosmosu, a nie jesteśmy w stanie nimi w żaden sposób zamanipulować. Silnik neutronowy to w ogóle kiepski pomysł Dobrym pomysłem są silniki na antymaterię Ale zanim dolecimy do najbliższych gwiazd to minie ze 100 lat
techon, 29 sierpnia 2007, 00:04
Ale i tak najlepszy jest pomysł z tunelem czasoprzestrzennym albo ze zagięciem czasoprzestrzeni ( nie wiem czy to nie to samo) a wogule to my i tak tego nie dożyje wiec nie mamy po co sie tym zajmować
rychu_elektryk, 29 sierpnia 2007, 11:25
A ja bym zbudowal w oparciu o neutrino cala siec internetowa. Koniec klopotow z pingami
techon, 29 sierpnia 2007, 12:02
Tylko powiedz mi jak byś zbudował tą sieć internetową....
Sebaci, 29 sierpnia 2007, 20:31
Wystarczyłoby zbydować cały internet na światłowodach. Ale i tak uważam że internet przyszłości powinien być internetem globalnym i bezprzewodowym. I oczywiście darmowy
sidknot, 1 września 2007, 14:36
Był w kopalni artykuł o staruszce co ma internet na światłowodach i ciągnie 44 Gigabity na sekundę, to jest dopiero coś !!!
waldi888231200, 3 września 2007, 22:21
Neutrino to nie neutron , neutrina mogą przenikać ziemię na wylot a ich generacja jest prosta , stąd tylko krok do globalnej sieci wystarczy nadajnik i odbiornik wkopać do ziemi i już jest globalne połączenie P2P bez pośredników wielkich kabli oceanicznych itp.
Zastanawiający jest ten płyn organiczny do zatrzymywania neutrin czyżby to była limfa a może osocze bo jeśli tak to jasnowidz już korzysta z bezprzewodowego internetu w czasie rzeczywistym gdy tymczasem my te zdarzenia obserwujemy np. za 5 a może 50 000 lat 8)