Niedominująca dłoń ważna dla ewolucji kciuka hominidów
Badanie naukowców z University of Kent wykazało, że niedominująca ręka odegrała ważną rolę w ewolucji dłoni człowieka współczesnego.
Współcześni ludzie mają wysoce wyspecjalizowany kciuk, który jest znacznie silniejszy i bardziej wytrzymały od reszty palców. Wcześniejsze badania, które próbowały wyjaśnić ewolucję tych cech, koncentrowały się na manipulowaniu tłuczkami kamiennymi podczas produkcji i używania narzędzi (a to wymaga posługiwania się ręką dominującą). Brytyjczycy jako pierwsi zajęli się częstością wykorzystania poszczególnych palców oraz relatywnymi siłami manipulacyjnymi, działającymi na palce dłoni niedominującej podczas wytwarzania kamiennych narzędzi. Co dziwne, dotąd zagadnienie to w dużej mierze pomijano, mimo istotnej roli niedominującej dłoni w mocowaniu i repozycjonowaniu bryły.
Alastair Key i Christopher Dunmore zebrali grupę 8 doświadczonych kamieniarzy. W 4 rożnych warunkach wytwarzali oni odłupki. Siły manipulacyjne utrwalały czujniki ciśnienia przymocowane do spodniej części kciuka, palca wskazującego i środkowego niedominującej ręki.
Okazało się, że w porównaniu do innych palców, w czasie stabilizowania i przekręcania bryły kciuk był wykorzystywany znacznie częściej i doświadczał znacznie większych sił. Oznacza to, że pierwsi produkujący narzędzia przodkowie z podobną częstością wykorzystywali poszczególne palce, a ci, którzy dysponowali silniejszymi i bardziej wytrzymałymi kciukami, lepiej radzili sobie z produkcją narzędzi, zyskując przewagę ewolucyjną.
Komentarze (0)