Baribale łączą znane obiekty ze zdjęciami na komputerze

| Nauki przyrodnicze
U.S. Fish and Wildlife Service - Northeast Region

Patrząc na zdjęcia, niedźwiedzie czarne, in. baribale, potrafią rozpoznać na nich obiekty znane z życia, np. pokarm czy ludzi.

W badaniach Zoe Johnson-Ulrich i Jennifer Vonk z Uniwersytetu w Oakland wzięła udział niedźwiedzica Migwan. Panie prezentowały jej zdjęcia na ekranie komputera.

Badanie, którego wyniki ukazały się w piśmie Animal Cognition, stanowi część szerszego projektu, który ma pokazać, jak same zwierzęta oceniają środowisko, w którym są trzymane (budynki, pokarm i udogodnienia/atrakcje). Naukowcy chcieli osiągnąć ten cel, pokazując niedźwiedziom zdjęcia obiektów. Najpierw należało jednak sprawdzić, czy są one w ogóle w stanie rozpoznać wizerunki 2D znanych obiektów i ludzi, gdy zaprezentuje im się je na ekranie dotykowym.

Amerykanki przetestowały reakcje niedźwiedzicy Migwan, która urodziła się na wolności, ale w młodym wieku doznała urazów i trafiła do ośrodka, gdzie poddano ją rehabilitacji. Wcześniej samica przeszła kilkumiesięczny trening, w ramach którego prezentowano jej zdjęcia składników diety (trening nie miał związku z obecnym badaniem).

Na początku Johnson-Ulrich i Vonk pokazały Migwan dwie zbiory nowych dla niej obiektów. Później sprawdzały, czy niedźwiedzica będzie je umiała rozpoznać na zdjęciach (seria obejmowała zdjęcia tych i innych obiektów). Amerykanki testowały też odwrotną sytuację; najpierw Migwan trenowano na dwóch zbiorach zdjęć, a następnie badano transfer (rozpoznanie) na rzeczywistych obiektach.

Okazało się, że Migwan potrafi rozpoznać na fotografiach cechy znanych obiektów/bodźców. Umiejętność tę baribale dzielą m.in. z rezusami, gołębiami czy końmi. Teraz biolodzy już wiedzą, że zdjęcia znanych niedźwiedziom obiektów, np. pokarmu, ludzi albo innych niedźwiedzi, można wykorzystać w dalszych badaniach umiejętności rozróżniania (dyskryminacji).

Johnson-Ulrich i Vonk podkreślają jednak, że zdolność niedźwiedzi do rozpoznania realnych obiektów na obrazach 2D niekoniecznie oznacza, że rozumieją one naturę fotografii. Nie ma też pewności, jak dobrze baribale rozpoznają namacalne obiekty, z którymi najpierw zetknęły się na zdjęciu. By ustalić, czy niedźwiedzie potrafią także transferować informacje ze zdjęć na obiekty, potrzebne są więc badania na osobnikach innych niż Migwan.

niedźwiedź czarny baribal Migwan transfer informacje zdjęcia obiekty rozpoznanie