Niektóre leki przeciwzapalne mogą zwiększyć ryzyko zawału w czasie przeziębienia

| Medycyna
Rev Dan Catt (Daniel Catt), CC

Używanie w czasie przeziębienia czy chorób grypopodobnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) zwiększa ryzyko zawału.

Naukowcy analizowali dane z Tajwańskiego Programu Ubezpieczeniowego (Taiwan's National Health Insurance Program) z 7 lat, w tym dane ok. 10 tys. pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału. Chodziło o ustalenie, czy 2 czynniki ryzyka kardiologicznego - ostra infekcja układu oddechowego i zażywanie NLPZ - wywierają łączny wpływ na ryzyko zawału.

Autorzy publikacji z Journal of Infectious Diseases przyglądali się zmienności ryzyka u tych samych osób (porównań dokonywano do sytuacji, gdy nie występował żaden z czynników ryzyka). Ustalili, że ryzyko zawału było wyższe w obecności obu czynników. Stosowanie NLPZ w czasie ostrej infekcji dróg oddechowych wiązało się bowiem z 3,4-krotnie podwyższonym ryzykiem zawału; ryzyko było nawet 7,2 razy większe, gdy leki przeciwzapalne podawano dożylnie.

Gdy pacjenci z ostrym zakażeniem dróg oddechowych nie brali NLPZ, ryzyko zawału okazało się 2,7 razy wyższe, a kiedy ludzie zażywali NLPZ, nie mając infekcji, 1,5 raza wyższe.

Akademicy podkreślają, że choć wcześniejsze studia wykazały, że zakażenia dróg oddechowych i pewne niesteroidowe leki przeciwzapalne wyzwalają problemy sercowe, dotąd nigdy nie badano ich łącznie.

Dr Cheng-Chung Fang z National Taiwan University Hospital podkreśla, że przed zażyciem NLPZ w czasie przeziębienia pacjenci powinni zasięgnąć opinii lekarza bądź farmaceuty. Wg niego, bezpieczniejszą, jeśli chodzi o serce, alternatywą może się okazać paracetamol.

Ponieważ studium miało charakter obserwacyjny, na razie można mówić jedynie o korelacji, a nie o związku przyczynowo-skutkowym. Potrzeba dalszych badań, by ustalić charakter związku. Tajwańczycy zaznaczają, że należy sprawdzić, które niesteroidowe leki przeciwzapalne są bezpieczniejsze, jak nasilenie choroby wpływa na ryzyko i czy niektórzy pacjenci, np. ci po przebytym zawale, są bardziej narażeni.

niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ zawał ostra infekcja dróg oddechowych ryzyko Cheng-Chung Fang