Nosorożce rozmnażają się słabo przez hałas infradźwiękowy?

| Nauki przyrodnicze
quinn.anya (Quinn Dombrowski), CC

Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu Teksasu badają, czy infradźwiękowy szum związany z życiem miast nie jest jednym z czynników utrudniających rozmnażanie nosorożców w niewoli.

Inne studia dotyczyły wpływu diety i fizycznego otoczenia, ale dr Suzi Wiseman, która przedstawiła swoje wstępne ustalenia na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Akustycznego w Indianapolis, sugeruje, że to dźwięki mają kluczowe znaczenie.

Podczas wizyty w pewnych ogrodach zoologicznych możemy myśleć, że jest tam cudownie cicho, ale niewykluczone, że niektóre zwierzęta [m.in. nosorożce, żyrafy czy słonie] mają w tym zakresie odmienne zdanie, ponieważ w obszarach zabudowanych występuje dużo przewlekłego infrahałasu.

Nosorożce słyszą dźwięki do poziomu 4 herców, podczas gdy ludzkie dziecko z nieuszkodzonym słuchem wychwytuje najwyżej dźwięki o częstotliwości 20 herców. Warto też przypomnieć, że podczas zabawy nosorożce umieją wydawać wysokie dźwięki.

Krajobraz dźwiękowy jest czymś, co ogrody zoologiczne powinny wziąć pod rozwagę. To również coś, co można by poprawić - stwierdza Wiseman, dodając, że choć zoo oraz inne instytucje włożyły wiele wysiłku, by zwierzętom było tak wygodnie, jak to tylko możliwe, nikt tak naprawdę nie przyjrzał się hałasowi.

Pani doktor chce nawiązać współpracę z opiekunami w zoo, by pomóc im w stworzeniu jak najlepszego środowiska. Wiseman i jej współpracownicy zaczęli od nagrania odgłosów z wybiegu dla nosorożców w Fossil Rim Wildlife Center. Ośrodek ma na koncie wiele sukcesów związanych z rozmnażaniem zagrożonych gatunków, dlatego nagrania będą przykładem zdrowego krajobrazu dźwiękowego.

Obecnie trwa analiza zgromadzonego materiału. Naukowcy mają też zamiar rozbudować swoją bazę danych o inne środowiska. Próbuję uzyskać jak najwięcej danych o całym krajobrazie dźwiękowym różnych centrów, tak by móc je dokładnie ze sobą porównywać.

Po zakończeniu tego etapu badań zespół Wiseman będzie mógł doradzać w zakresie ochrony dźwiękowej, norm lub najlepszych lokalizacji wybiegów różnych zwierząt na terenie zoo.

nosorożce infradźwięki krajobraz dźwiękowy rozmnażanie niewola Suzi Wiseman