Duża ilość soli w diecie = częste nocne wizyty w toalecie

| Medycyna
Charles Haynes, CC

Wg urologów z Uniwersytetu w Nagasace, ludzie, którzy chodzą w nocy do toalety, powinni zmniejszyć spożycie soli. Japończycy podkreślają, że nykturia, która dotyczy zwłaszcza osób po sześćdziesiątce, prowadzi do zaburzeń snu i negatywnie wpływa na jakość życia.

W studium, w którym wzięło udział ponad 300 osób, stwierdzono, że zmniejszone spożycie soli wiązało się z rzadszymi wizytami w toalecie.

Japończycy zaprezentowali wyniki swoich badań na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Londynie.

Pacjentom z dużym spożyciem soli i zaburzeniami snu zalecono zmiany dietetyczne, a następnie monitorowano ich przez 3 miesiące. Okazało się, że liczba nocnych wizyt w toalecie spadła z średnio ponad 2 do zaledwie 1.

Dziewięćdziesiąt osiem osób skończyło jednak studium, jedząc więcej soli niż normalnie. W ich przypadku liczba nocnych wizyt w toalecie wzrosła.

Dr Matsuo Tomohiro podkreśla, że badania trzeba powtórzyć na większej próbie. Jeśli wyniki uda się potwierdzić, za pomocą zwykłej interwencji dietetycznej łatwo będzie pomóc sporej grupie osób.

Komentatorzy doniesień Japończyków podkreślają, że dotąd ilości soli generalnie nie uznawano za przyczynę nykturii. Zwykle lekarze koncentrowali się na ilości wypijanych przed pójściem spać płynów, problemach z pęcherzem oraz (w przypadku mężczyzn) na kwestiach związanych z przerostem prostaty.

nykturia sól spożycie noc toaleta Matsuo Tomohiro