Rytm oddechu wpływa na rozpoznawanie emocji i pamięć

| Psychologia
gagilas, CC

Rytm oddychania (to, czy powietrze jest wdychane, czy wydychane) wpływa na aktywność mózgu, a tym samym na prędkość, z jaką identyfikujemy emocje. Efekty widać też w przypadku zapamiętywania.

Naukowcy z Northwestern University wykazali, że ludzie szybciej identyfikują przestraszone twarze, jeśli widząc je, wdychają, a nie wydychają powietrze. Ochotnicy łatwiej zapamiętują też obiekty, jeśli stykają się z nimi na wdechu. Efekt zanika przy oddychaniu ustami.

Jednym z naszych najważniejszych odkryć jest to, że podczas wydechu i wdechu aktywność ciała migdałowatego i hipokampa jest zupełnie inna. Podczas nabierania powietrza stymulujemy neurony kory węchowej, ciało migdałowate i hipokampa, czyli generalnie, układ limbiczny - opowiada prof. Christina Zelano.

Amerykanie natrafili na te prawidłowości, badając 7 pacjentów z padaczką, których przygotowywano do operacji. Tydzień przed zabiegiem, by zidentyfikować źródło napadów, do mózgu wszczepiano elektrody. Monitorując aktywność mózgu, specjaliści zauważyli, że "falowała" ona w czasie oddechu. Dotyczyło to obszarów związanych z przetwarzaniem emocji i zapachów oraz pamięcią. Wiedząc to, naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy oddychanie wpływa też na same funkcje poznawcze, a zwłaszcza na przetwarzanie strachu i pamięć.

Podczas eksperymentu 60 osób poproszono o obejrzenie zdjęć twarzy wyrażających strach bądź zaskoczenie i jak najszybsze określenie emocji. W tym czasie monitorowano ich oddech.

Okazało się, że gdy twarz demonstrowano podczas wdechu, ochotnicy rozpoznawali strach szybciej niż wtedy, gdy stykali się z nią na wydechu. Podobnej zależności nie stwierdzono w przypadku twarzy zaskoczonych. Efekt zanikał też przy oddychaniu ustami. Jednym słowem, ograniczał się on do bodźców związanych ze strachem, prezentowanych w czasie oddychania nosem.

Podczas eksperymentu oceniającego pamięć tym samym osobom wyświetlano na ekranie komputera zdjęcia i proszono o ich zapamiętanie. Później trzeba je było rozpoznać. Amerykanie zauważyli, że udawało się to lepiej, gdy zdjęcia demonstrowano podczas wdechu.

Kiedy panikujesz, oddech staje się szybszy. Wskutek tego proporcjonalnie więcej czasu przypada na wdechy [...]. Wrodzona reakcja organizmu może [zatem] korzystnie wpływać na działanie mózgu, skracając czas reakcji na groźne bodźce z otoczenia.

 

oddychanie rytm wdech wydech aktywność mózgu ciało migdałowate hipokamp pamięć emocje Christina Zelano